UPCYKLING.Trendy w upcyklingu i recyklingu. Re-Act Fashion
Ekologia.pl Kobieta Kultura Wystawa „Miss Onomono’s & Mister Yellow’s eco home”

Wystawa „Miss Onomono’s & Mister Yellow’s eco home”

Sofa MooP. Obicie – siatka wyplatana z odpadów dziewiarskich, tkanina powstała z resztek produkcyjnych z kolekcji polskich projektantów oraz firm odzieżowych
Sofa MooP. Obicie – siatka wyplatana z odpadów dziewiarskich, tkanina powstała z resztek produkcyjnych z kolekcji polskich projektantów oraz firm odzieżowych

Od 13 października we wnętrzach Mebloteki Yellow przy ul.Piotrkowskiej 138/140 zagości wystawa „Miss Onomono’s & Mister Yellow’s eco home”. Wystawa ta powstała przy współpracy z fundacją Re-act i jest jednocześnie kwintesencją idei propagowanych przez tę fundację. Re-act dotąd związana z modą od dawna planowała rozpocząć promocję również innych rodzajów kreatywności, takich jak design i architektura, a wystawa „Miss Onomono’s & Mister Yellow’s eco home” jest zwiastunem tej ekspansji.

Wystawa to całościowa koncepcja wystroju mieszkania, w którym każdy element jest upcyklingowy. Poprzez tę prezentację twórcy, onoMono oraz Mebloteka Yellow, chcą pokazać, że jedynie ograniczona wyobraźnia ludzi sprawia, że tak wiele rzeczy ląduje w śmietnikach, zamiast stać się źródłem kreatywnych pomysłów. Masowo wyrzucane słoiki czy też szpulki po niciach okazują się być idealnymi materiałami do produkcji lamp, z kolei pławiące się w kolorach odpady plexi, tkanin, dzianin czy sznurków to kolejne źródła eksploracji, z których powstały obiekty dalekie od standardów i popularnych skojarzeń z recyklingiem.

Na powierzchni 60m2 zaaranżowana zostanie przestrzeń mieszkania. Ściany zaznaczone będą w sposób umowny liniami narysowanymi na podłodze, a framugi drzwi zawieszone na niewidocznych ścianach wyznaczą kierunek zwiedzania. Przestrzeń mieszkania obejmować będzie salon z aneksem jadalnym, łazienkę i przedpokój, w których to pomieszczeniach znajdą się meble, oświetlenie i dekoracyjne dodatki będące elementami wystawy tworzące nowoczesne wnętrze spójne pod kątem kolorystyki i stylu. Każdego dnia w przestrzeni wystawy, wyświetlany będzie film „Spisek żarówkowy – nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności”, który stał się inspiracją do tworzenia produktów wyjątkowo trwałych, przyczyniania się choć w minimalnym stopniu do redukcji śmieci na świecie i odejścia od nadmiernego konsumpcjonizmu, co stworzyło podwaliny do wystawy „Miss Onomono & Mister Yellow eco home”.

Sofa MooP

Wszystkie zaproponowane na wystawie przedmioty mają charakter unikatowy i są produktami onoMono oraz Mebloteki Yellow. Wystawa rozpocznie się wernisażem, który odbędzie się 13 października o godz. 18.00, a zakończy finisażem 27 października o godz.20.00 tym samym wpisując się również w program festiwalu Łódź Design.

Lampa „Kompot” to współczesna wariacja na temat lampy stołowej, wykonanej ze szkła (słoje z recyklingu) i kolorowego kabla, nadająca charakter zarówno tradycyjnemu jak i minimalistycznemu wnętrzu.

Uzupełnieniem wystawy będzie wykład „Redesign tomorrow” o upcyklingowych trendach w designie i redesignie, o najbardziej kreatywnych pomysłach i o tym jak wielkie marki wykorzystują te zjawiska w swoich kampaniach. Wykład poprowadzi Monika Onoszko przy współpracy z amerykańską agencją prognozującą trendy Fashion Snoops. Terminy wykładów: 14.10.2012 godz. 16.00 oraz 25.10.2012 godz. 19.

Mebloteka Yellow to jedno z najpopularniejszych obecnie miejsc na łódzkiej mapie designu powstałe z pomysłu i zaangażowania trzech kreatywnych osób, które stworzyły miejsce łączące w sobie takie zjawiska jak kuchnia, galeria oraz pracownia mieszczące się w najgorętszym miejscu Łodzi w strefie Off Piotrkowska.

onoMono to grupa kreatywna założona przez znaną łódzką projektantkę oraz dziennikarkę mody Monikę Onoszko. onoMono tworzy projekty mebli i dodatków do wnętrz, barwne, nietuzinkowe i zawsze w jakiś sposób powiązane z tekstyliami zaczerpniętymi ze świata mody i przeniesionymi w świat designu. Głównymi produktami onoMono są meble tapicerowane, ale co może być zaskoczeniem na wystawie zobaczymy także wyroby ceramiczne, na powierzchniach których zagoszczą motywy zaczerpnięte z dawnych tkanin drukowanych w najstarszej i najdłużej działającej łódzkiej fabryce Ludwika Geyera.

4.6/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments