Aloes warzywo - właściwości i wartości odżywcze. Przepisy aloes

Freeimages.com/sean akihiro Freeimages.com/sean akihiro

Porastający nieprzystępne dla wielu roślin pustynne tereny, uzbrojony w ostre kolce aloes jest rośliną, która leczy ludzi od starożytności. Będący obecnie ozdobą wielu mieszkań Aloe vera nie tylko doskonale oczyszcza i nawilża powietrze, lecz także stanowi cenny suplement diety i naturalny środek kosmetyczny. Dzięki niemu nie tylko poprawimy odporność organizmu, lecz także zadbamy o skórę i zrzucimy parę zbędnych kilogramów!Aloes (Aloë L.) stanowi rodzaj sukulentów liściowych, który liczy ok. 400 gatunków. Należą do niego zarówno formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, jak i liany. Najwięcej przedstawicieli gatunków znajdziemy na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze. W medycynie naturalnej, kosmetyce i w kuchni stosuje się będący byliną aloes zwyczajny, zwany barbadoskim lub leczniczym (Aloe vera (L.) Burm. f.). Roślina ta osiąga wysokość 80 cm, tworząc liczne odrosty. Jej zgrubiałe liście są szarozielone, a w początkowej fazie rozwojowej – biało nakrapiane. Kwiaty aloesu rosną w wydłużonych gronach i mają barwę żółtą. Przystosowany do skrajnie suchych i gorących terenów pustynnych aloes gromadzi wodę w liściach, które są uzbrojone w kolce i pokryte grubą warstwą wosku. Znajdujący się w nich miąższ o wspaniałych leczniczych właściwościach stanowi jedyną jadalną część tej rośliny.

Uprawa aloesu w domu wyjdzie Ci na zdrowie

Jedynie kilkanaście spośród setek gatunków aloesu wykazuje właściwości lecznicze. Te sukulenty w naturalnych warunkach mają
Naturalny filtr powietrza
Każdy, kto decyduje się na domową uprawę aloesu, zyskuje nie tylko ozdobę mieszkania lecz także dostęp do rośliny o leczniczych właściwościach, która filtruje powietrze z zanieczyszczeń i nawilża je, produkując jednocześnie tlen w nocy.
postać kilkumetrowych drzew albo miniaturowych rozetek, które osiągają wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W warunkach domowych uprawia się zwykle aloes zwyczajny lub aloes drzewiasty. O ile aloes pospolity doskonale nadaje się do warunków „parapetowych”, o tyle aloes drzewiasty tworzy łodygę, która osiąga nawet 1 m wysokości, przez co wymaga sporej doniczki i z reguły stawia się go na podłodze w przestronnym pomieszczeniu. Niektórzy koneserzy tego rodzaju sukulentów uprawiają również aloes ościsty, aloes bakera, aloes brevifolia, aloes uzbrojony, chiński, somalijski tudzież różne egzotyczne mieszańce, zwane hybrydami. Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota. Każdy, kto decyduje się na domową uprawę aloesu, zyskuje nie tylko ozdobę mieszkania lecz także dostęp do rośliny o leczniczych właściwościach, która filtruje powietrze z zanieczyszczeń i nawilża je, produkując jednocześnie tlen w nocy. Aloes zwyczajny do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska jasnego oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi. Doniczkę z rośliną najlepiej ustawić na parapecie przy oknie od południowej strony.  Należy pamiętać, że przy niewystarczającym dostępie do światła słonecznego liście staną się blade i miękkie. W czasie od wiosny do jesieni aloesowi wystarcza standardowa temperatura pokojowa, zaś w okresie zimy trzeba obniżyć temperaturę do ok. 10°C. Roślinę podlewamy systematycznie we wszystkich porach roku poza zimą, kiedy to powinniśmy ograniczyć jej dostęp do wody, aby zapobiec gniciu korzeni i liści. Aloes należy przesadzać w odstępach co 3 lata, najlepiej na wiosnę. Sukulent ten może kwitnąć wielokrotnie i, przy zachowaniu odpowiednich warunków, na jesieni lub zimą możemy doczekać się pięknych żółtych kwiatów, które ozdobią nam mieszkanie.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy