Aloes - właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie aloesu

Porastający nieprzystępne dla wielu roślin pustynne tereny, uzbrojony w ostre kolce aloes jest rośliną, która leczy ludzi od starożytności. Będący obecnie ozdobą wielu mieszkań Aloe vera nie tylko doskonale oczyszcza i nawilża powietrze, lecz także stanowi cenny suplement diety i naturalny środek kosmetyczny. Dzięki aloesowi nie tylko poprawimy odporność organizmu, lecz także zadbamy o skórę i zrzucimy parę zbędnych kilogramów!Freeimages.com/sean akihiroFreeimages.com/sean akihiro

Aloes (Aloë L.) stanowi rodzaj sukulentów liściowych, który liczy ok. 400 gatunków. Należą do niego zarówno formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, jak i liany. Najwięcej przedstawicieli gatunków znajdziemy na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze. W medycynie naturalnej, kosmetyce i w kuchni stosuje się będący byliną aloes
Naturalny filtr powietrza
Każdy, kto decyduje się na domową uprawę aloesu, zyskuje nie tylko ozdobę mieszkania lecz także dostęp do rośliny o leczniczych właściwościach, która filtruje powietrze z zanieczyszczeń i nawilża je, produkując jednocześnie tlen w nocy.
zwyczajny, zwany barbadoskim lub leczniczym (Aloe vera (L.) Burm. f.). Roślina ta osiąga wysokość 80 cm, tworząc liczne odrosty. Jej zgrubiałe liście są szarozielone, a w początkowej fazie rozwojowej – biało nakrapiane. Kwiaty aloesu rosną w wydłużonych gronach i mają barwę żółtą. Przystosowany do skrajnie suchych i gorących terenów pustynnych aloes gromadzi wodę w liściach, które są uzbrojone w kolce i pokryte grubą warstwą wosku. Znajdujący się w nich miąższ o wspaniałych leczniczych właściwościach stanowi jedyną jadalną część tej rośliny.

Uprawa aloesu w domu wyjdzie Ci na zdrowie

Jedynie kilkanaście spośród setek gatunków aloesu wykazuje właściwości lecznicze. Te sukulenty w naturalnych warunkach mają postać kilkumetrowych drzew albo miniaturowych rozetek, które osiągają wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W warunkach domowych uprawia się zwykle aloes zwyczajny lub aloes drzewiasty. O ile aloes pospolity doskonale nadaje się do warunków „parapetowych”, o tyle aloes drzewiasty tworzy łodygę, która osiąga nawet 1 m wysokości, przez co wymaga sporej doniczki i z reguły stawia się go na podłodze w przestronnym pomieszczeniu. Niektórzy koneserzy tego rodzaju sukulentów uprawiają również aloes ościsty, aloes bakera, aloes brevifolia, aloes uzbrojony, chiński, somalijski tudzież różne egzotyczne mieszańce, zwane hybrydami. Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota. Każdy, kto decyduje się na domową uprawę aloesu, zyskuje nie tylko ozdobę mieszkania lecz także dostęp do rośliny o leczniczych właściwościach, która filtruje powietrze z zanieczyszczeń i nawilża je, produkując jednocześnie tlen w nocy. Aloes zwyczajny do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska jasnego oraz żyznej, przepuszczalnej ziemi. Doniczkę z rośliną najlepiej ustawić na parapecie przy oknie od południowej strony.  Należy pamiętać, że przy niewystarczającym dostępie do światła słonecznego liście staną się blade i miękkie. W czasie od wiosny do jesieni aloesowi wystarcza standardowa temperatura pokojowa, zaś w okresie zimy trzeba obniżyć temperaturę do ok. 10°C. Roślinę podlewamy systematycznie we wszystkich porach roku poza zimą, kiedy to powinniśmy ograniczyć jej dostęp do wody, aby zapobiec gniciu korzeni i liści. Aloes należy przesadzać w odstępach co 3 lata, najlepiej na wiosnę. Sukulent ten może kwitnąć wielokrotnie i, przy zachowaniu odpowiednich warunków, na jesieni lub zimą możemy doczekać się pięknych żółtych kwiatów, które ozdobią nam mieszkanie.
Aloes drzewiasty. By Andrew massyn (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ocena (4.6) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy