Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dorosłych. Objawy, leczenie, dieta.

Swędzenie graniczące z bólem. Sucha i szorstka skóra, podatna na podrażnienia. Szpecące wysięki, zaczerwienienia i wypryski. To dolegliwości, z którymi musi uporać się każdy, kto chorujące na atopowe zapalenie skóry – chorobę cywilizacyjną, dotycząca już 1/3 populacji. AZS narzuca nam bardzo restrykcyjne zasady pielęgnacji i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko się do nich dostosować.Fot. dreamstimeFot. dreamstime

Życie z AZS

AZS to choroba, z którą musimy nauczyć się funkcjonować. Nie ma na nią lekarstwa. Pojawia się zwykle niedługo po urodzeniu lub między 6. a 7. rokiem życia. Z biegiem lat jej objawy stają się łagodniejsze, ale na co dzień wymaga zachowania wielu środków ostrożności. Jest chorobą o bardzo specyficznym przebiegu reakcji alergicznej i ma podłoże genetyczne.

W przypadku AZS konieczne jest dokładne ustalenie listy alergenów, na które atopik jest uczulony (przeważnie to kurz, roztocze,
AZS – czy jest zaraźliwe?
Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić. Nawet bliski kontakt z chorym czy użycie tych samych przedmiotów, nie spowodują przeniesienia choroby na drugą osobę. Za to już samego atopika łatwo zainfekować. Powinien on unikać każdego ryzyka zakażenia, nawet tak banalną infekcją, jaką jest opryszczka.
sierść zwierząt). Poza tym trzeba przedsięwziąć regularną i adekwatną do potrzeb tak wrażliwej skóry pielęgnację oraz unikać drażniących czynników zewnętrznych. AZS jest schorzeniem przewlekłym i miewa ostre nawroty. Jednak przestrzeganie określonych zasad zwiększa szanse chorego na komfortowe życie. Większość z nich jest na szczęście kwestią przyzwyczajenia i szybko wchodzi w nawyk.

Charakterystyka skóry atopowej

Skóra dotknięta AZS ma bardzo kruchą barierę ochronną. Zaburzona jest w niej synteza lipidów, dlatego woda bardzo szybko ucieka z naskórka. Efekt? Ciągłe przesuszenie skóry, na tyle silne, że pociąga za sobą powstawanie krostek, ropni i liszajów. Zmiany te mogą zająć powierzchnię całego ciała. Na początku uwidaczniają się jednak w zgięciach pod kolanami i w okolicach łokci. Ponadto skóra atopowa obłędnie swędzi, a każda próba ulżenia sobie poprzez rozdrapywanie lichego naskórka, pozostawia po sobie ślady. Atopicy muszą więc dbać o jak najlepsze nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także unikać bodźców, które potęgują świąd. Zaliczamy do nich okoliczności, w których zwiększa się przepływ krwi pod skórą, np. rozgrzanie organizmu podczas kąpieli, w wyniku zjedzenia ostrej potrawy czy długiego przebywania w nagrzanym pomieszczeniu. Objawy AZS potęgują też: pocenie się, stres, nadmiar emocji, noszenie wełnianej odzieży (drażni skórę), kontakt z detergentami, suche powietrze, sauna, zakurzone pomieszczenia, roztocze, picie alkoholu, a także zbyt niska temperatura.
AZS – typowa manifestacja atopii. By Jambula at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons


Atopicy nie powinni przebywać w przesuszonych i przegrzanych wnętrzach. Zdecydowanie sprzyja im umiarkowana temperatura i lekkie, bawełniane ubranie, w którym trudniej spocić się, niż w tkaninach syntetycznych i w wełnie. Skóra z AZS woli też lekką pościel, naturalne surowce i przewiewną bieliznę.

Pielęgnacja skóry atopowej – wrażliwej i wybrednej

Skóra z AZS jest bardzo podatna na podrażnienia, dlatego trzeba ją skutecznie ochraniać przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. I nie chodzi tu jedynie o ochronę przed nadmiernym wysuszeniem czy znanymi substancjami toksycznymi. To, z czym zwykle dosyć dobrze radzi sobie skóra normalna, ma bardzo drażniący wpływ na skórę z AZS. Wysoce szkodliwe jest dla niej działanie mydła, większości płynów do kąpieli, zwykłych proszków, chlorowanej wody, dymu papierosowego czy klimatyzacji. Chorujący na tę przypadłość muszą więc z rozmysłem dobierać wszystkie kosmetyki i środki czystości, gdyż większość łatwo dostępnych produktów szybko ich uczula. Powinni także unikać miejsc wyjątkowo zakurzonych i brudnych, ponieważ skóra z AZS szybko poddaje się zarazkom i drobnoustrojom. To także powód, aby skórę nieustannie chronić i odpowiednio natłuszczać. Jej nadmierna suchość pociąga za sobą potrzebę drapania, a ono jeszcze bardziej nadwyręża mechaniczną barierę ochronną skóry. W tej sytuacji podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybiczne niebezpiecznie wzrasta. A gdy już wirusy i grzyby zalęgną się w takiej osłabionej skórze, powodowane przez nie stany zapalane bardzo trudno wyleczyć.

Kosmetyki dla atopików

Atopicy zmuszeni są stosować kosmetyki wyłącznie do skóry atopowej lub wrażliwej. Ich skład powinien być możliwie jak najbardziej naturalny i prosty. Musi poza tym zapewniać ochronę przed utratą wody i łagodzić stany zapalne. Jako kremy i balsamy najlepiej sprawdzą się emolienty, czyli substancje silnie nawilżające i natłuszczające. Emolienty szczególnie polecane atopikom to oleje i masła roślinne, zwłaszcza olej z ogórecznika, wiesiołka, pestek winogron czy masło shea. Mile widziany w składzie kosmetyków do skóry atopowej jest też mocznik i alantoina. Unikać z całą stanowczością należy zaś produktów zawierających parabeny, sztuczne konserwanty oraz barwniki i silne substancje zapachowe.

Codzienna higiena skóry atopowej

Kąpiel przy skórze z AZS to nie taka prosta sprawa. Atopikom zaleca się nasmarować uprzednio ciało substancją ochronną. Podczas mycia nie wolno używać kosmetyków niedostosowanych do potrzeb skóry wrażliwej, szorstkich gąbek, myjek i szczotek. Kąpiel lub prysznic nie powinny trwać dłużej, niż 20 minut. Po ich zakończeniu osuszamy ciało delikatnym ręcznikiem – nie wycieramy skóry, a jedynie usuwamy nadmiar wody, pozostawiając ją wilgotną. Następnie, zanim woda odparuje, mamy 3 minuty na natłuszczenie się emolientem.

Po kąpieli wkładamy lekką, wygodną bieliznę, wykonaną z naturalnych materiałów. Pozostałe ubrania również powinny takie być – przewiewne, absorbujące wilgoć, antystatyczne i bezpieczne. Skóra z wypryskiem atopowym lubi jedwab i bawełnę. Pamiętajmy, aby odzież prać w delikatnych płatkach mydlanych lub proszku przeznaczonym dla alergików. Nowe ubrania obowiązkowo pierzemy także przed pierwszym założeniem.


Elżbieta Gwóźdź
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy