Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dorosłych. Objawy, leczenie, dieta.

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Swędzenie graniczące z bólem. Sucha i szorstka skóra, podatna na podrażnienia. Szpecące wysięki, zaczerwienienia i wypryski. To dolegliwości, z którymi musi uporać się każdy, kto chorujące na atopowe zapalenie skóry – chorobę cywilizacyjną, dotycząca już 1/3 populacji. AZS narzuca nam bardzo restrykcyjne zasady pielęgnacji i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko się do nich dostosować.


 
Życie z AZS

AZS to choroba, z którą musimy nauczyć się funkcjonować. Nie ma na nią lekarstwa. Pojawia się zwykle niedługo po urodzeniu lub między 6. a 7. rokiem życia. Z biegiem lat jej objawy stają się łagodniejsze, ale na co dzień wymaga zachowania wielu środków ostrożności. Jest chorobą o bardzo specyficznym przebiegu reakcji alergicznej i ma podłoże genetyczne.

W przypadku AZS konieczne jest dokładne ustalenie listy alergenów, na które atopik jest uczulony (przeważnie to kurz, roztocze,
AZS – czy jest zaraźliwe?
Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić. Nawet bliski kontakt z chorym czy użycie tych samych przedmiotów, nie spowodują przeniesienia choroby na drugą osobę. Za to już samego atopika łatwo zainfekować. Powinien on unikać każdego ryzyka zakażenia, nawet tak banalną infekcją, jaką jest opryszczka.
sierść zwierząt). Poza tym trzeba przedsięwziąć regularną i adekwatną do potrzeb tak wrażliwej skóry pielęgnację oraz unikać drażniących czynników zewnętrznych. AZS jest schorzeniem przewlekłym i miewa ostre nawroty. Jednak przestrzeganie określonych zasad zwiększa szanse chorego na komfortowe życie. Większość z nich jest na szczęście kwestią przyzwyczajenia i szybko wchodzi w nawyk.

Charakterystyka skóry atopowej

Skóra dotknięta AZS ma bardzo kruchą barierę ochronną. Zaburzona jest w niej synteza lipidów, dlatego woda bardzo szybko ucieka z naskórka. Efekt? Ciągłe przesuszenie skóry, na tyle silne, że pociąga za sobą powstawanie krostek, ropni i liszajów. Zmiany te mogą zająć powierzchnię całego ciała. Na początku uwidaczniają się jednak w zgięciach pod kolanami i w okolicach łokci. Ponadto skóra atopowa obłędnie swędzi, a każda próba ulżenia sobie poprzez rozdrapywanie lichego naskórka, pozostawia po sobie ślady. Atopicy muszą więc dbać o jak najlepsze nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także unikać bodźców, które potęgują świąd. Zaliczamy do nich okoliczności, w których zwiększa się przepływ krwi pod skórą, np. rozgrzanie organizmu podczas kąpieli, w wyniku zjedzenia ostrej potrawy czy długiego przebywania w nagrzanym pomieszczeniu. Objawy AZS potęgują też: pocenie się, stres, nadmiar emocji, noszenie wełnianej odzieży (drażni skórę), kontakt z detergentami, suche powietrze, sauna, zakurzone pomieszczenia, roztocze, picie alkoholu, a także zbyt niska temperatura.

AZS – typowa manifestacja atopii. By Jambula at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy