Babka lancetowata – właściwości, działanie i zastosowanie babki lancetowatej

Dziko rosnąca babka lancetowata lubi ukryć się w źdźbłach zbóż, zagarnąć nieco miejsca lucernie, lnowi i koniczynie. Dlatego babka lancetowata uznawana jest za chwast i coraz częściej tępiona. Na szczęście znamy dobrze właściwości lecznicze i wspomagające tej rośliny, więc nie pozwolimy jej zniknąć z pola fitoterapii. Dlaczego warto mieć babkę lancetowatą w domu i w razie jakich dolegliwości przyda nam się jej pomoc?Babka lancetowata rośnie naturalnie na polanach, trawnikach i przy miedzach. Jest też chwastem coraz częściej ostatnio tępionym. By TopFoto via Pixabay CC0. Babka lancetowata rośnie naturalnie na polanach, trawnikach i przy miedzach. Jest też chwastem coraz częściej ostatnio tępionym. By TopFoto via Pixabay CC0.

(Nie)pospolita babka lancetowata

Babka lancetowata, znana też jako babka wąskolistna, to bylina rozpowszechniona w całej Europie, Ameryce, Australii, a także w części Afryki i Azji, jak również na Hawajach i Madagaskarze. Roślina ta należy do babkowatych – bardzo różnorodnej rodziny, której gatunki występują głównie w klimacie umiarkowanym. W Polsce babka lancetowata jest zielem pospolitym, uznawanym często za chwast. Bez trudu odnajdziemy ją na terenie całego kraju. Rośnie dziko na łąkach, polach, przy miedzach, ścieżkach, drogach, na trawnikach i pastwiskach. Niestety pomimo dużej wytrzymałości na niekorzystne warunki środowiskowe, babka lancetowata nie jest odporna na działanie herbicydów, chemikaliów przez stosowanie których występuje w naturze coraz rzadziej.

 

Babka lancetowata w domu     

Babkę lancetowatą możemy uprawiać w domach i warto to robić, gdyż w stanie dzikim nie jest już tak często spotykana jak kiedyś. Roślina lubi gleby lekkie i przewiewne, piaszczysto-gliniaste. Najlepiej uprawiać ją poprzez wysiew nasion lub z kawałków kłączy.     Wiemy już gdzie szukać babki lancetowatej. Z łatwością też powinniśmy ją rozpoznać, głównie dzięki kwiatostanom, na które składają się brązowe i owłosione szypułki oraz obrastające je u dołu drobne jasne kwiaty. Babka lancetowata swoją sławę, a także nazwę zawdzięcza wszak w głównej mierze nie kwiatom, a liściom. Liście babki są… lancetowate, a więc długie, zaostrzone na końcach i najszersze w połowie. U babki na ich grzbiecie po zewnętrznej stronie formuje się wąska rynienka.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy