Biszofit połtawski – właściwości, działanie i zastosowanie biszofitu połtawskiego

Biszofit to biały lub bezbarwny minerał, złożony głównie z chlorku magnezu. By Mampato [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons Biszofit to biały lub bezbarwny minerał, złożony głównie z chlorku magnezu. By Mampato [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons

Powstawał w późnym paleozoiku, a dziś jest wydobywany, by wspomóc nasze obolałe plecy i nadwyrężone mięśnie. Biszofit połtawski to minerał o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Z balsamów produkowanych na jego bazie mogą korzystać zarówno sportowcy, osoby z chorymi stawami, reumatycy, jak i wszyscy, których codzienne zajęcia przyprawiają o bóle pleców i kręgosłupa. Biszofit połtawski skutecznie regeneruje, łagodzi i wzmacnia. Dowiedz się jak bezpiecznie i efektywnie go stosować.


Cenne pozostałości prehistorycznych mórz

Biszofit połtawski jest ewaporatemminerałem powstałym przez wytrącenie z wody morskiej w wyniku jej odparowania. Ewaporaty pochodzą głównie z dawnych epok geologicznych, w których następowało ocieplenie klimatu, a poziom morza sukcesywnie się obniżał. Obecnie nadal powstają – ich źródłem są obrzeża słonych jezior, odizolowane od mórz laguny czy zagłębienia nadmorskich równin. Tworzą się w obszarach gorącego klimatu, gdzie ilość rocznych opadów deszczu jest niewysoka.

Ziemia połtawska – naturalne złoża biszofitu połtawskiego

Do najobficiej występujących ewaporatów zaliczamy m.in. anhydryty, dolomity czy powszechnie stosowany w przemyśle budowlanym gips. Złoża ewaporatów występują także na terenie Polski. Natomiast interesujący nas biszofit trafia na nasz rynek głównie z okolic Połtawy, jednego z najpiękniejszych miast na terenie Ukrainy, gdzie jego złoża drzemią 2,4 kilometra pod ziemią. Biszofit wytrącał się w okresie permu, kiedy to na półkuli północnej panował suchy i gorący klimat. Wtedy też powstały utwory wulkaniczne oraz czerwone osady pustynne. Kluczowy był zaś zalew morski na terenie Europy, który nastąpił pod koniec tego okresu. Na obszarach zatok i tam, gdzie wody pozostały płytkie, przy udziale gorącego powietrza tworzyły się bardzo grube warstwy ewaporatów.

Osady wytrącające się przez odparowanie wody zbudowane są z łatwo rozpuszczalnych minerałów. Biszofit należy do grupy halogenków, soli kwasów halogenowodorowych. Jest złożonym związkiem uwodnionym, zbudowanym głównie z sześciowodnego chlorku magnezu (wzór chemiczny biszofitu to MgCl26H2O). Ma krystaliczną postać o szklistym połysku. Jest biały lub bezbarwny i można go dość łatwo zarysować paznokciem.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy