Biszofit połtawski – właściwości, działanie i zastosowanie biszofitu połtawskiego

Powstawał w późnym paleozoiku, a dziś jest wydobywany, by wspomóc nasze obolałe plecy i nadwyrężone mięśnie. Biszofit połtawski to minerał o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Z balsamów produkowanych na jego bazie mogą korzystać zarówno sportowcy, osoby z chorymi stawami, reumatycy, jak i wszyscy, których codzienne zajęcia przyprawiają o bóle pleców i kręgosłupa. Biszofit połtawski skutecznie regeneruje, łagodzi i wzmacnia. Dowiedz się jak bezpiecznie i efektywnie go stosować.Biszofit to biały lub bezbarwny minerał, złożony głównie z chlorku magnezu. By Mampato [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia CommonsBiszofit to biały lub bezbarwny minerał, złożony głównie z chlorku magnezu. By Mampato [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons

Cenne pozostałości prehistorycznych mórz

Biszofit połtawski jest ewaporatemminerałem powstałym przez wytrącenie z wody morskiej w wyniku jej odparowania. Ewaporaty pochodzą głównie z dawnych epok geologicznych, w których następowało ocieplenie klimatu, a poziom morza sukcesywnie się obniżał. Obecnie nadal powstają – ich źródłem są obrzeża słonych jezior, odizolowane od mórz laguny czy zagłębienia nadmorskich równin. Tworzą się w obszarach gorącego klimatu, gdzie ilość rocznych opadów deszczu jest niewysoka.

Ziemia połtawska – naturalne złoża biszofitu połtawskiego

Do najobficiej występujących ewaporatów zaliczamy m.in. anhydryty, dolomity czy powszechnie stosowany w przemyśle budowlanym gips. Złoża ewaporatów występują także na terenie Polski. Natomiast interesujący nas biszofit trafia na nasz rynek głównie z okolic Połtawy, jednego z najpiękniejszych miast na terenie Ukrainy, gdzie jego złoża drzemią 2,4 kilometra pod ziemią. Biszofit wytrącał się w okresie permu, kiedy to na półkuli północnej panował suchy i gorący klimat. Wtedy też powstały utwory wulkaniczne oraz czerwone osady pustynne. Kluczowy był zaś zalew morski na terenie Europy, który nastąpił pod koniec tego okresu. Na obszarach zatok i tam, gdzie wody pozostały płytkie, przy udziale gorącego powietrza tworzyły się bardzo grube warstwy ewaporatów.

Osady wytrącające się przez odparowanie wody zbudowane są z łatwo rozpuszczalnych minerałów. Biszofit należy do grupy halogenków, soli kwasów halogenowodorowych. Jest złożonym związkiem uwodnionym, zbudowanym głównie z sześciowodnego chlorku magnezu (wzór chemiczny biszofitu to MgCl26H2O). Ma krystaliczną postać o szklistym połysku. Jest biały lub bezbarwny i można go dość łatwo zarysować paznokciem.
Biszofit ma silne właściwości przeciwzapalne i kojące. Wzmacnia mięśnie, stawy i układ kostny


Biszofit połtawski został odkryty w XIX wieku przez niemieckiego geologa, Gustava Bischofa. Minerał, który otrzymał nazwę po swoim odkrywcy został po raz pierwszy znaleziony na terenie Straβfurtu, w samym środku Saksonii. W kolejnym wieku złoża biszofitu udało się odnaleźć również w Brazylii, Chile, w Chinach, na terenie Rosji, Kazachstanu czy właśnie w okolicach Połtawy.
Biszofit połtawski był początkowo stosowany głównie w przemyśle, później jednak na stałe zagrzał miejsce na aptecznych półkach jako składnik preparatów przeciwzapalnych do stosowania zewnętrznego, jak i kosmetyków. Jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że jest ekologicznie czysty – czynniki zewnętrzne nie mają dostępu do jego złóż, a wydobywanie biszofitu szybami wiertniczymi minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia minerału. Tym sole biszofitowe różnią się m.in. od soli pozyskiwanych z Morza Martwego. Biszofit połtawski poza chlorkiem magnezu zawiera również inne minerały osadowe, które wytrąciły się podczas ewaporacji prehistorycznych wód, np. brom, żelazo czy chrom. Do preparatów dodaje się często olejek pichtowy o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym i przyjemnym, leśnym zapachu (oryginalny zapach biszofitu połtawskiego może przeszkadzać w codziennej pielęgnacji).

Biszofit połtawski na reumatyzm, bolące mięśnie, a nawet halluksy

Biszofit połtawski charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i efektywnym działaniem miejscowym. Balsamy, żele i płyny z biszofitem należy wcierać w bolące miejsca, by w ten sposób złagodzić stan zapalny oraz ból. Preparaty te przeznaczone są również do pielęgnacji skóry całego ciała jak i skóry głowy. Efekty terapeutyczne biszofitu można wzmocnić stosując go wraz z hakoroślą, rośliną znaną też pod nazwą czarci pazur, o bardzo bogatym składzie, która efektywnie hamuje rozwój prostaglandyn – grupy hormonów odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego.Maści i żele z biszofitem połtawski w składzie to preparaty łagodzące stany zapalne stawów, kości i mięśni. Działają wspomagająco przy zmianach zwyrodnieniowych kości i stawów, zmniejszają obrzęki, ściągają, rozluźniają. Minerał z Połtawy wspomoże obolałe plecy – nadaje się do stosowania u osób, które narzekają na bóle kręgosłupa wynikające ze specyfiki pracy (siedzącej lub fizycznej, która nadwyręża plecy).       
Biszofit złagodzi stany napięcia mięśni, bóle barków, bóle zlokalizowane w okolicach kolan.       
Żele na bazie biszofitu połtawski mają działanie terapeutyczne w przypadku takich schorzeń jak: reumatyczne bóle stawów, zapalenie korzonków, ostrogi, żylaki nóg, a nawet halluksy. Pomaga łagodzić ból wynikły z deformacji kości i stawów.     

 

Biszofit ma silne właściwości przeciwzapalne. Jest pomocny w schorzeniach stawów i kości oraz przynosi ulgę obolałym mięśniom. unsplash-logorawpixel


Biszofit dla sportowców

Biszofit połtawski wspomaga regenerację tkanki łącznej, rozluźnia i rozgrzewa mięśnie, łagodzi zakwasy. Mogą stosować go sportowcy i osoby aktywne fizycznie, których treningi są obciążające. Sprawdza się po treningu siłowym, ale z pewnością pomoże też ochronić stawy i mięśnie biegaczy.
Zdrowotny relaks z biszofitem

Balsamy na bazie biszofitu połtawskiego można wykorzystać do masażu i gorącej kąpieli. Podczas masażu żelem z biszofitem doznamy błogiej ulgi w postaci rozchodzącego się po ciele, przyjemnego ciepła. Preparaty te mają bowiem działanie rozgrzewające. Kąpiel z biszofitem pomoże nam wzmocnić i zregenerować organizm. Minerał ten występuje jako składnik mieszanek solnych wykorzystywanych do kąpieli terapeutycznych.Czy biszofit jest bezpieczny?
     
Złoża biszofitu połtawskiego są odseparowane od zewnętrznych czynników zanieczyszczających. Preparaty z biszofitem mogą jednak wywoływać reakcje uczuleniowe. Aby ich uniknąć powinniśmy w pierwszej kolejności wypróbować biszofit na małym fragmencie skóry. Nie można go stosować natomiast na choroby skóry o ostrym przebiegu.      

Kosmetyki z biszofitem łagodzą stany zapalne skóry. Uzdrawiające kąpiele z solą biszofitu można stosować w domu. unsplash-logoshawnee wilborn


Kosmetyki z biszofitem

Mydło z biszofitem połtawski ma właściwości oczyszczające i regenerujące. Warto stosować je zwłaszcza wieczorem, przed pójściem spać, kiedy skóra odpoczywa i odnawia się. Mydło biszofitowe z dodatkiem oliwy z oliwek nadaje się do mycia każdego rodzaju skóry.
Z kolei preparaty z biszofitem połtawskim przeznaczone do pielęgnacji włosów to specyfiki stosowane przede wszystkim w walce z łuszczycą i łupieżem, nadające się również do pielęgnacji włosów tłustych i zanieczyszczonych. Oba produkty skutecznie łagodzą stany zapalne skóry i równoważą produkcję łoju. Z kolei balsam do ciała z biszofitem nie tylko wzmacnia i regeneruje, ale również pomaga zmniejszyć rozstępy oraz cellulit.

Biszofit połtawski to ewaporat, który wytrącił się w okresie permu w okolicach dzisiejszej Połtawy. Jest minerałem składającym się głównie z chlorku magnezu. Powstał w wyniku odparowania słonej wody morskiej. Biszofit ma silne właściwości przeciwzapalne i kojące. Wzmacnia mięśnie, stawy i układ kostny. Preparaty z biszofitem są pomocne w nadwyrężeniach stawów i mięśni, reumatycznych stanach zapalnych, korzonkach, zwyrodnieniach stawów, bolących plecach, problemach z kręgosłupem czy stłuczeniach. Biszofit wpływa ponadto pozytywnie na stan skóry i łagodzi dolegliwości o przebiegu zapalnym. Można stosować go do oczyszczania, wzmacniania i tonizowania skóry.
Elżbieta Gwóźdź


Bibliografia

„Dna moczanowa, podagra, artretyzm. Skuteczne leczenie i dieta”, w: „Zdrowie w prezencie”, 03/2014, nr 3, rok 3.
„Ewaporaty. Nowe dane mineralogiczno-petrograficzne”, M. Pawlikowski, w: „Geologia”, 2009, tom 35, zeszyt 3.
www.mineralweb.com – odsłona z dnia 09.10.2018.

Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy