Bluszczyk kurdybanek przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie bluszczyku kurdybanka

Nalewka i napar z bluszczyku sprawdzają się zwłaszcza przy zatruciach i wspomagają pracę wątroby. Poleca się pić bluszczyk po posiłku. Bluszczyk kurdybanek. By user:Хомелка [GFDL or CC BY 3.0 ], from Wikimedia Commons

Pod tą niewinnie brzmiącą nazwą kryje się ziele, które może narobić niemało kłopotów w ogródku. Bluszczyk kurdybanek przez ogrodników uznawany jest za chwast, jednak w medycynie naturalnej uchodzi za bardzo pożyteczną roślinę. Właściwości bluszczyku kurdybanka możemy wykorzystać m.in. do wzmocnienia organizmu czy do usprawnienia pracy układu pokarmowego. Bluszczyk kurdybanek wspiera wątrobę, regeneruje i oczyszcza.


Bluszczyk – najładniejszy chwast w ogródku

Bluszczyk kurdybanek należy do roślin z rodziny jasnotowatych i wbrew nazwie ma niewiele wspólnego z bluszczem, poza tym, że obie rośliny to miododajne pnącza. Bluszczyk jednak, zamiast spływać zielonymi kaskadami po murach i ogrodzeniach, pnie się po ziemi (przez co nazywany jest też bluszczykiem ziemnym). Czyni tym wszak niemały kłopot ogrodnikom. Niewinny kurdybanek to bowiem chwast. Jego korzenie są silne i szybko się odbudowują, a roślina dodatkowo uzbrojona jest w ochronny wosk. I choć bluszczyk pięknie kwitnie, pokrywając się drobnymi, jasnofioletowymi kwiatkami, może przynieść nieco szkód.

W ogrodzie bluszczyk zagraża przede wszystkim trawie, od której jest wyższy. Poza tym to roślina niezwykle ekspansywna, przez co zagarnia nie tylko przestrzeń, ale i światło słoneczne oraz sole mineralne z gleby. W dodatku pozbycie się bluszczyku nie jest wcale proste. Nie wystarczy go wyrwać, ponieważ bardzo szybko odrośnie (nawet, jeśli wyrwiemy go z korzeniami). To przebiegłe ziółko jest ponadto pokryte powłoką woskową, co sprawia, że zastosowane środki chemiczne zamiast atakować roślinę, jedynie po niej spływają, szkodząc przy okazji trawie. Systematyczne opryski powinny jednak załatwić problem uporczywego kurdybanka. Zanim jednak się ich podejmiemy, warto zerwać kilka listków i przeznaczyć do domowej apteczki. Bluszczyk w tej sferze okazuje się bowiem zaskakująco przydatny.



Jak się pozbyć bluszczyku kurdybanka?

Bluszczyk, choć bywa uprawiany jako roślina ozdobna, dla większości ogrodników stanowi niemały problem. Ziele bardzo łatwo ukorzenia się i rozplenia, przez co zagraża rozwojowi innych roślin, w tym trawie. Zwalczyć go pomogą środki selektywne – by podczas eliminacji chwastu nie ucierpiała trawa, musimy zastosować produkty działające wyłącznie na chwasty wieloliścienne. Trawa jako roślina jednoliścienna będzie na nie odporna. Ponadto musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż jeden oprysk nie wystarczy. Kolejne opryski, aż do obumarcia rośliny, przeprowadzamy w 10-ciodniowych odstępach. Najlepiej zacząć wiosną, gdy liście kurdybanka są bardziej wrażliwe.




Bluszczyk kurdybanek w ogrodzie. By Olivier Pichard [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy