Chmiel – właściwości, działanie i zastosowanie chmielu

Szyszki chmielu; źródło: pixabay.com Szyszki chmielu; źródło: pixabay.com

Chmiel to wieloletnia roślina należąca do rodziny konopiowatych, o której najstarsze wzmianki pochodzą z pierwszego stulecia naszej ery. Pliniusz Starszy wspomina wysokie, obdarzone szyszkami dzikie pnącza w swoim przełomowym dziele botanicznym „Naturalis Historia”. Jednak dopiero około 740 roku n.e. chmiel zaczęto świadomie uprawiać, a w IX wieku wykorzystywać do produkcji piwa.


Uważa się, że zanim ktokolwiek uświadomił sobie alkoholowy potencjał chmielowych szyszek, zbierano je w stanie dzikim jako gorzkawe warzywo oraz składnik leczniczych napojów. Roślina jest typowa dla półkuli północnej i preferuje wilgotny klimat umiarkowany – w stanie dzikim występuje nawet w Polsce pod postacią chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). W sumie na świecie wyróżnia się 5 gatunków chmielu.

Pnącza chmielu potrafią osiągnąć długość nawet 6 m., choć najczęściej zatrzymują się na ok. 4 m. Charakterystyczną cechą łodygi jest fakt, że zawsze zawija się ona w prawą stronę! Pośród zielonych liści – mniejszych, prostych oraz większych, najczęściej trójklapowych, pojawiają się męskie kwiaty lub żeńskie kwiaty, przy czym te ostatnie przyjmują postać podobną szyszkom. Po zapyleniu, odbywającym się za pośrednictwem wiatru, powstają owoce w postaci malutkich okrągłych orzeszków.

Uprawa chmielu

Obecnie liderem w światowej produkcji chmielu są Stany Zjednoczone, które wraz z drugimi w rankingu Niemcami całkowicie zdominowały pod tym względem globalny rynek. Na kolejnych miejscach, z niemal 10-krotnie niższą roczną produkcją znajdują się Czechy, Chiny, a dalej także Polska.

Chmiel hodowlany pnie się po specjalnie przygotowanych tyczkach oraz drutach, tworzących swego rodzaju sufit. Wybierane są przy tym tylko osobniki żeńskie, produkujące szyszki, które stanowią najcenniejszy surowiec z całej rośliny. Chmiel można jednak posadzić także w przydomowym ogrodzie, na słonecznym stanowisku, wykorzystując jego pnące właściwości jako zieloną ozdobę altan, pergoli oraz elementów konstrukcyjnych, które chcemy zasłonić. Co roku na wiosnę, pędy odrastają na nowo z podziemnych kłączy.


Plantacja chmielu; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy