Chrom (Cr) - właściwości, działanie i występowanie chromu

Chrom występuje w naszym ustroju jako pierwiastek śladowy. Jednak zaspokajanie jego dziennej zalecanej dawki chromu jest bardzo istotne. Szczególnie, jeśli zależy nam na uniknięciu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca lub cukrzyca. Poznaj źródła chromu w pożywieniu i dowiedz się, dlaczego właściwości tego mikroelementu sprzyjają utrzymaniu zdrowia oraz zgrabnej sylwetki.



Chrom jestem elementem składowym wielu enzymów trawiennych i przyspiesza spalanie tłuszczu. Fot. dreamstimeChrom jestem elementem składowym wielu enzymów trawiennych i przyspiesza spalanie tłuszczu. fot. dreamstime

Chrom (Cr) metaliczny jest bardzo czystym chemicznie pierwiastkiem o stalowoszarej barwie. Stopy chromu są powszechnie wykorzystywane do produkcji maszyn, narzędzi skrawających, chirurgicznych, do produkcji farb, ceramiki, przy barwieniu tkanin i w różnych procesach galwanicznych (chromowanie ochronne i dekoracyjne przedmiotów stalowych lub mosiężnych). A jakie znaczenie ma chrom dla naszego organizmu?
 
Właściwości chromu a zapotrzebowanie

Zawartość chromu w ludzkim organizmie ogranicza się do 6 gramów. Dzienne zapotrzebowanie na niego również nie jest wysokie, bo u dorosłej osoby wynosi maksimum 0,2 mg na dobę. Najwięcej potrzebują go kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby aktywne fizycznie. Z organizmu chrom wypłukuje się wraz z moczem.

Pierwiastek ten bierze udział w syntezie węglowodanów, lipidów i białek. Ma na to wpływ pośrednio, poprzez regulowanie pracy trzustki do wydzielania insuliny. Jako składowy czynnika tolerancji glukozy (GTF) pomaga w leczeniu osób chorych na cukrzycę. Pod tą postacią jest też lepiej wchłaniany, niż z przewodu pokarmowego, skąd jest dostępny dla organizmu w bardzo małym stopniu. Niemniej, absorpcję tą drogą wspomagają witamina C oraz błonnik. Obniżają zaś cynk, mangan, wapń i żelazo. Chrom chroni nas przed chorobami układu krążenia, ponieważ normalizuje cholesterol, obniżając poziom „złego” LDL, na rzecz „dobrego cholesterolu HDL.


Chrom metaliczny jest srebrzystoszarym metalem. By Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) (Own work) [FAL or GFDL 1.2], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Stosowałeś/stosowałaś chrom przy odchudzaniu?
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy