Co jeść, żeby mieć zdrowe i białe zęby?

Aby zęby były mocne, lśniące i zadbane, nie wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej. Sekret uśmiechu rodem z Hollywood tkwi bowiem również w diecie. Produkty, takie jak seler, jabłko czy kefir zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego, wzmacniają szkliwo i chronią przed chorobami dziąseł. Co jeszcze możemy umieścić w swoim jadłospisie, by wizyta u dentysty przestała nam się źle kojarzyć?



fot. shutterstockfot. shutterstock

O pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu marzy każdy z nas. Aby zęby były zadbane, poza właściwą higieną jamy ustnej, regularnymi wizytami kontrolnymi u dentysty i naturalnymi zabiegami wybielającymi zęby (np. przy użyciu oleju kokosowego), należy zadbać o właściwy jadłospis. Dieta bogata w składniki mineralne i witaminy, które zapobiegają próchnicy, uszkodzeniom szkliwa i paradontozie jest niezwykle ważnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji naszego uzębienia.

WITAMINY


Jednymi z najważniejszych dla zdrowia naszych zębów składników odżywczych są witaminy – głównie witamina D, czyli witamina słońca i kwas askorbinowy (witamina C).  Pierwsza z nich odpowiada za prawidłową mineralizację zębów. Jej odpowiednia podaż zapobiega próchnicy, ciemnieniu szkliwa i przebarwieniom. O ile najlepszym źródłem tej substancji jest słońce, o tyle w okresie jesienno-zimowym warto ją uzupełniać za pomocą jedzenia (ryby morskie, jaja) oraz naturalnych suplementów diety. Witamina C z kolei dba o zdrowie naszych dziąseł. Chroni je przed paradontozą i kamieniem nazębnym. Aby wzbogacić codzienny jadłospis żywnością zawierającą spore dawki kwasu askorbinowego, należy umieścić w nim warzywa (kapusta, brukselka, pomidory, brokuły) oraz owoce (np. dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, truskawki).

MINERAŁY


Witaminy dbają głównie o odpowiedni kolor naszych zębów, zaś minerały odpowiadają za ich wytrzymałość, czyli gęstość tkanki kostnej. Dieta bogata w wapń, magnez, cynk i fluor zapobiega kruszeniu się i ścieraniu uzębienia. Włączenie do codziennego jadłospisu produktów mlecznych (twaróg, kefir),  roślin strączkowych, orzechów, kiełków pszenicy, cebuli, wątróbki, a także kaszy gryczanej, ryb, ryżu i soi poprawia gęstość mineralną szkliwa.

ZASADY ZDROWEGO CHRUPANIA


Zamiast chrupać przed komputerem chipsy albo słone paluszki, warto jest sięgnąć po produkty, które przy okazji pomogą w mechanicznym czyszczeniu zębów. Twarde, surowe warzywa, takie jak marchew czy seler pozwalają skutecznie pozbyć się osadu z powierzchni szkliwa. Co więcej, włączenie bogatych w witaminy i minerały warzyw do codziennej diety wzmacnia dziąsła i zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

WROGOWIE BIAŁEGO UŚMIECHU


Poza dietą bogatą w minerały i witaminy, warto sięgać po owoce, które zawierają substancje naturalnie wybielające szkliwo, takie jak jabłka, truskawki czy pomarańcze. W celu zachowania śnieżnobiałych zębów, należy unikać silnie barwiących szkliwo napoi – np. czerwonego wina, kawy czy herbaty. Wrogiem zdrowych zębów jest też (oczywiście) cukier. Jeżeli wprowadzimy do codziennego jadłospisu zmiany mające na celu wzmocnienie domowej pielęgnacji jamy ustnej i zaczniemy ich regularnie przestrzegać, zachowamy zdrowe zęby na długo i będziemy zachwycać pięknym uśmiechem na zdjęciach.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (4.3) Oceń: