Cynk (Zn) - właściwości, działanie i występowanie cynku

Fot. dreamstime Większość procesów życiowych zachodzących w ludzkim ciele jest związana z cynkiem. . Fot. dreamstime

Cynk to mikroelement, którego funkcje w ludzkim organizmie są bardzo liczne, głównie przez jego wpływ na przemianę enzymów i produkcję hormonów. Cynk ma decydujące znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Pierwiastek ten sprzyja udanemu życiu seksualnemu, ponieważ wzmacnia potencję. Jego niedobór grozi wystąpieniem niebezpiecznych schorzeń i upośledzeń, niezależnie od wieku. Niestety, dieta współczesnego człowieka jest często zbyt uboga w cynk. Co powinniśmy jeść, aby nie narażać się na deficyt cynku?


Jak wpływa na nas cynk?

Większość procesów życiowych zachodzących w ludzkim ciele jest związana z cynkiem. To dlatego, że pierwiastek ten wchodzi w skład aż kilkuset enzymów, w tym polimeraz DNA i RNA. Najwięcej kumuluje się go w wątrobie, nerkach, śledzionie, gruczole krokowym oraz trzustce. Cynku potrzebujemy do syntezy białek oraz kwasów nukleinowych. Odgrywa on bardzo istotną rolę w życiu płciowym, ponieważ jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych i decyduje o właściwym rozwoju płodu. Warunkuje produkcję i wydzielanie testosteronu, podwyższa libido, ma pozytywny wpływ na jakość spermy i ruchliwość plemników. Właśnie dlatego więcej cynku w diecie muszą zapewnić sobie mężczyźni, którzy codziennie potrzebują go w ilości 15 mg. Tymczasem kobiety powinny spożywać 12 mg cynku dziennie, chyba że są w ciąży (15 mg) lub karmią piersią (aż 19 mg). 5 mg cynku dziennie to ilość, jaką powinniśmy zapewniać w posiłkach niemowlętom do pierwszego roku życiu. Później zapotrzebowanie na ten mikroelement wzrasta u dzieci dwukrotnie.

Cynk (Zn), poza tym, bierze udział w przemianie melatoniny, przez co ma wpływ na jakość snu i odpoczynku. Istotna jest zależność jaka występuje pomiędzy cynkiem a witaminą A. Mianowicie, umożliwia on przemianę witaminy A do retinalu w siatkówce oka, dzięki czemu widzimy po zapadnięciu zmroku. Cynku potrzebujemy ponadto do sprawnego przeprowadzenia metabolizmu alkoholu.


Produkty bogate w cynk. Fot. pixabay.com
Moim zdaniem
Czy cynk jest szkodliwy?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy