Cytrusy zapobiegają otyłości

sxc.husxc.hu
Związek obecny w owocach cytrusowych może pomóc zapobiegać otyłości i innym zaburzeniom metabolicznym, które prowadzą do cukrzycy typu II i do chorób układu krążenia - uważają autorzy pracy na łamach pisma "Diabetes".

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario prowadzili badania na myszach, które były na tłustej diecie charakterystycznej dla krajów Zachodu. Wiadomo, że taki sposób odżywiania prowadzi do tycia oraz zaburzeń w metabolizmie lipidów (wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi) i glukozy (cukrzyca typu II).
Część gryzoni otrzymywała obecny w cytrusach bioaktywny związek roślinny (należący do flawonoidów) - tzw. naringeninę.

Okazało się, że naringenina regulowała u myszy poziom trójglicerydów i cholesterolu; zapobiegała rozwojowi tzw. insulinooporności (czyli spadku wrażliwości tkanek organizmu na insulinę), która jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II oraz całkowicie normalizowała metabolizm glukozy. "Ponadto, związek ten całkowicie zapobiegał otyłości, która rozwija się u gryzoni będących na tłustej diecie" - komentuje prowadzący badania Murray Huff.

Jak wyjaśniają autorzy pracy, działanie naringeniny polega na regulowaniu metabolizmu tłuszczów w komórkach wątroby - hepatocytach; związek wpływa przy tym na aktywność tych samych genów co insulina. Naukowcy badają czy naringenina może być wykorzystana w leczeniu otyłości i innych zaburzeń metabolicznych, a nie tylko w ich prewencji.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy