Czarci pazur – właściwości, działanie i zastosowanie czarciego pazura

Tym, którzy szukają naprawdę silnego specyfiku na bolące stawy i bóle w obrębie pleców, fitoterapia proponuje czarci pazur – afrykańską roślinę o działaniu tak skutecznym, że stawia na nogi nawet konie. Co wiemy o czarcim pazurze i czy naprawdę ma on piekielne konotacje?Czarci pazur. By Olga Ernst  &  Hp.Baumeler [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia CommonsCzarci pazur. By Olga Ernst & Hp.Baumeler [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Hakorośl rozesłana – bylina z pustyni Kalahari
Wbrew nazwie i skojarzeniom, czarci pazur (ang. Devil’s claw) nie posiada żadnych szatańskich mocy. Na dobrą sprawę jest wprost przeciwnie. Hakorośl rozesłana zamiast zaogniać stany zapalne, łagodzi je. Zamiast burzyć krew, obniża jej ciśnienie. Skąd więc ta nieco myląca nazwa? Ku rozczarowaniu amatorów zielarstwa, czarci pazur wziął ją nie od właściwości, ale od specyficznego wyglądu owoców wyposażonych w haczykowate wyrostki. Nie jest więc tajemniczym zielem, o nadprzyrodzonych właściwościach, które czarownice wrzucają do parującego kotła z magiczną miksturą. Niemniej jednak zasługuje na uwagę, zwłaszcza że występuje tylko w niektórych rejonach świata i bywa… diabelsko skuteczny w leczeniu pewnych dolegliwości.

Czarci lub diabelski pazur to alternatywne nazwy hakorośli rozesłanej – rośliny płożącej z rodziny połapkowatych, której przedstawiciele zamieszkują ciepłe obszary kuli ziemskiej, głównie Afrykę, Australię, Indie czy Malezję. Hakorośl rozesłana rośnie jedynie w niektórych państwach Afryki - w Namibii na obrzeżach Kalahari i na południowych terenach Botswany. Nigdzie poza tym nie uświadczymy kwitnącej hakorośli rozesłanej. A szkoda, ponieważ w okresie kwitnienia wygląda bardzo imponująco. Choć płoży się przy ziemi, zwraca uwagę swoimi pięknymi kwiatami, głównie barwy czerwonej, o kielichowym kształcie, przypominającymi nieco kwiaty malwy. Nie one wszak stanowią najcenniejszy surowiec w fitoterapii. Najważniejszą częścią hakorośli rozesłanej jest jej korzeń, który w wyschniętej i sproszkowanej formie trafia do suplementów sprzedawanych w aptekach głównie na bolące stawy.Hakorośl rozesłana to pustynna bylina o bulwiastym korzeniu. Hakorośl rozesłana, zwana również czarcim lub diabelskim pazurem, jest rośliną płożącą, której pędy osiągają długość około 1 metra. Jej zielone liście pokryte są gruczołami śluzowymi, a najbardziej charakterystyczna część – kwiaty – to ciemnoczerwone lub fioletowe kielichy. Owoce hakorośli rozesłanej mają postać twardych i zdrewniałych niełupek, posiadających liczne wyrostki, z których wystają podwójne haczyki, zakrzywione tak, że przypominają ów diabelskie szpony. Nie one jednak stanowią surowiec zielarski. Fitoterapia wykorzystuje korzeniowe bulwy zapasowe hakorośli, które powstają pod ziemią w porze deszczowej, gdy roślina wypuści pędy. Są to tzw. wtórne bulwy spichrzowe, które kroi się w plastry na następnie suszy.

Czarci pazur jest pomocny przy reumatyzmie, artretyzmie i innych zmianach zwyrodnieniowych. unsplash-logorawpixel
Pokrojony korzeń czarciego pazura rozesłanej ma niebywały kształt przypominający haczykowato zakończoną tarczę w prążki. W smaku jest gorzki. Proces jego przetwarzania, w którym ostatecznie uzyskuje się żółtobrunatny proszek, jest skomplikowany i zajmuje dużo czasu. Nie powinna zatem dziwić cena preparatów z czarcim pazurem, sięgająca około 100 zł za 100 gramów ekstraktu. Pamiętajmy też, że jest to dodatkowo roślina pustynna, której nie da się wyhodować w dowolnym miejscu, a więc w cenę wchodzi również koszt transportu surowca i preparatu.
Czarci pazur na końskie zdrowie
Korzeń czarciego pazura rozesłanej sprzedawany jest w postaci ekstraktu (oryginalny, żółtobrunatny proszek) lub wchodzi w skład kapsułek i tabletek o działaniu przeciwzapalnym, a także preparatów złożonych. Wyciąg wodno-alkoholowy jest też wprowadzany do żelów o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, ściągającym i regenerującym.

Pod kontrolą lekarza, czarci pazur stosuje się podczas rehabilitacji po urazach, w chorobach zwyrodnieniowych układu kostnego, a przede wszystkim w stanach zapalnych stawów, kręgosłupa oraz wiązadeł i ścięgien. Czarci pazur pomoże także na bóle mięśni i zmniejszy opuchliznę.Czarci pazur dla seniorów

Suplementy z czarcim pazurem rozesłana polecane są dla seniorów, którzy pomimo zmniejszonej ruchliwości stawów i częstszych stanów zapalnych aparatu ruchu, chcą pozostać aktywni fizycznie. Czarci pazur pomaga zwłaszcza na reumatyzm i artretyzm, a także na osteoporozę. Stosowany regularnie sprawia, że sztywność stawów jest mniej dokuczliwa. Sięgając po preparaty z czarcim pazurem rozesłaną, musimy mieć jednak na uwadze, że niekiedy wchodzi ona w interakcje z innymi lekami.

Hakorośl. By The original uploader was Henri pidoux at French Wikipedia. (Transferred from fr.wikipedia to Commons.) [Attribution], via Wikimedia Commons
Wszechstronne działanie czarciego pazura
Działanie prozdrowotne czarciego pazura nie ogranicza się jedynie do aparatu ruchu. Czarci pazur stosuje się także wspomagająco przy chorobach autoimmunologicznych oraz w stanach zapalnych wątroby, łagodząco przy zaburzeniach pracy układu trawiennego i produkcji żółci. Zawarte w niej składniki aktywne łagodzą ponadto niektóre dolegliwości jelita cienkiego (odcinka górnego) i trzustki oraz zmniejszają stężenie bilirubiny w osoczu krwi. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że korzeń hakorośli wpływa korzystnie na układ trawienny. Już dawno temu wiedzieli o tym zresztą pierwsze ludy afrykańskie mające styczność z czarcim pazurem. Afrykańscy Buszmeni i ludy Bantu używali jej do obniżania gorączki i uśmierzania bólu.
Czarci pazur przyśpieszy również leczenie górnych dróg oddechowych, choć jest to zdecydowanie mniej popularna alternatywa w porównaniu do tańszych i bardziej znanych środków, np. olejków eterycznych.

Ekstrakt z korzenia czarciego pazura stosowany jest także dla polepszenia kondycji i zdrowia koni, przede wszystkim w stanach zesztywniającego zapalenia stawów, a także jako środek oczyszczający, bakteriostatyczny i odtruwający organizm.

W czym tkwi moc czarciego pazura?
Wiemy już, że nie w piekielnych sztuczkach. Co zatem decyduje o tym, że czarci pazur ma tak silne działanie przeciwzapalne? Głównymi substancjami aktywnymi wchodzącymi w skład korzenia czarciego pazura są irydoidy. Irydoidy są to substancje roślinne, pochodne irydodialu – wydzieliny obronnej, którą produkują mrówki. Najważniejszym irydoidem wykrytym w korzeniu czarciego pazura jest harpagozyd o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a nawet znieczulającym. Pozostałe substancje zawarte w tej roślinie, takie jakie kwas cynamonowy, prokumbid, prokumbozyd,  również cechują się takimi właściwościami i przeciwdziałają syntezie związków prozapalnych, m. in. kwasu arachidonowego. Czarci pazur zawiera ponadto flawonoidy: moczopędną luteolinę i spazmolityczny kemferol. Wspomniany kwas cynamonowy, jak i kwas kawowy oraz chlorogenowy, należą do grupy fenolokwasów obecnych w ekstrakcie z czarciego pazura i mają działanie odpowiednio antyoksydacyjne, bakteriostatyczne oraz żółciopędne.

Ostatnią grupą związków zawartych w czarcim pazurze są sterole i triterpeny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Sterole hamują ponadto rozwój komórek nowotworowych, zapobiegając m.in. nowotworom piersi, jajników, przełyku czy żołądka. Triterpeny zaś działają cytotoksycznie oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Czarci pazur stosuje się również u koni. unsplash-logoKeith Luke
Hakorośl – przeciwwskazania
Niektóre leki mogą wykluczać stosowanie czarciego pazura, gdyż ta intensyfikuje ich działanie. Dotyczy to zwłaszcza leków obniżających ciśnienie krwi. Ekstraktu, ani suplementów z czarcim pazurem nie mogą też przyjmować osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy.
Ponadto czarci pazur nie została przebada pod kątem stosowania jej przez kobiety w ciąży i karmiące. Panie oczekujące potomstwa i karmiące piersią powinny więc zastąpić czarci pazur innymi ziołami lub specyfikami o zbliżonym działaniu, ale uznanymi za bezpieczne w tym okresie.

Czarci pazur rozesłana to pustynna roślina płożąca, której korzenie doceniła fitoterapia. Ekstrakt z korzenia czarciego pazura ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwbólowe i znieczulające. Skutecznie uśmierza ból i poprawia ruchomość stawów.
Elżbieta Gwóźdź

Bibliografia

„Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens DC.) – roślinny surowiec o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym, T. Wolski, T. Baj, A. Ludwiczuk, K. Głowniak, R. Niedźwiecki, w: „Borgis – postępy fitoterapii”, 1/2010.
2. „Zastosowanie czarciego pazura w przeciwzapalnych preparatach aplikowanych na skórę wytworzonych na bazie polimerów kwasu akrylowego”, M. Piechota-Urbańska, J. Kołodziejska, A. Berner-Strzelczyk, w: „Polimery w medycynie”, 2009, T. XXXIX, nr 3.

Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy