Czekolada - właściwości, witaminy i wartości odżywcze czekolady

pixabay.com pixabay.com

Czekolada gorzka, mleczna, biała, z orzechami czy z nadzieniem − 12 kwietnia obchodzimy święto wszystkich łakomczuchów – Światowy Dzień Czekolady. Czekolada, która głównie kojarzy się ze zbędnymi kilogramami, odpowiednio wykorzystana może stanowić doskonały sposób na różne dolegliwości.


Napój kakaowy na bazie ziarna kakaowca znany jest od starożytności, stał się popularny w XVII w., a sto lat później powstała pierwsza tabliczka czekolady. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez tego smakołyku. Jak czekolada wpływa na nasz organizm?

Czekoladowy lek na przeziębienie

– Codzienne spożywanie batonika z ciemnej czekolady może przynieść ulgę osobom borykającym się z przewlekłym kaszlem – przekonuje prof. Alyn Morice z Cough Clinc przy Uniwersytecie w Hull. A to za sprawą teobrominy, która występuje w ziarnach kakao. Zdaniem badaczy ciemna czekolada działa na nerw błędny, który odpowiada za odruch kaszlu. Naukowcy zwracają uwagę, iż czekolada jest skuteczna, ale nie likwiduje w rzeczywistości źródła kaszlu: jak tylko „terapia czekoladowa” zostanie przerwana, następuje powrót objawów.


Fot. sxc.hu
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy