Czubryca przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie czubrycy

Obowiązkowy składnik sosu ajwar i ormiańskiej herbaty – czubryca – to przyprawa, którą pozyskuje się z niewielkiego krzewu o nazwie cząber górski. Jej korzenny aromat nadaje oryginalnego charakteru wielu daniom mięsnym i jarskim, a zawarte w niej właściwości lecznicze sprawiają, że potrawy z jej dodatkiem są o wiele zdrowsze. Badania naukowe dowodzą coraz to nowych właściwości czubrycy. Dowiedz się więcej na temat tej aromatycznej przyprawy!Czubryca czerwona, fot. pixabay.comCzubryca czerwona, fot. pixabay.com

Czubryca, zwana czubricą, to pozyskiwana z cząbru górskiego (Satureja montana) przyprawa szczególnie popularna w kuchni bułgarskiej. Stanowi składnik mieszanki zwanej „trapezna czubrica”, która zawiera także sól i sproszkowaną paprykę. Co ciekawe, Ormianie piją czubrycę w formie herbaty.

Jak pachnie czubryca?

Cząber górski, z którego uzyskuje się czubrycę, rośnie dziko w ciepłych, umiarkowanych regionach Europy. Stanowi w pół zielony krzew, który dorasta do 50 cm wysokości. Jego liście charakteryzują się skórzastą strukturą i delikatnym owłosieniem. Są owalne, lancetowate i zwykle mają ok. 2 cm długości i 5 mm szerokości. W okresie kwitnienia roślina ta wydaje białe kwiaty. Ziele cząbru górskiego wydziela intensywny aromat, dzięki olejkom eterycznym obfitującym we flawonoidy, karotenoidy, żywice, śluzy, p-cymen oraz liczne kwasy (m.in. rozmarynowy, betulinowy czy kawowy). Przyprawowa czubryca zawdzięcza swój korzenny smak przede wszystkim zawartości tych olejków.
 
Czubryca w ogrodzie, czyli cząber górski

Cząber górski jest rośliną nie sprawiającą większych trudności w uprawie, choć nadal pozostaje w cieniu cząbru ogrodowego, który najczęściej gości na polskich działkach. Roślina ta wymaga niecałe sześć godzin ekspozycji na światło słoneczne, przy czym bez przeszkód wchłania substancje odżywcze i wodę z gleby.


cząber górski, krzew. Fot. pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy