Czystek – właściwości, działanie i zastosowanie czystka

Aktualnie czystek cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Czystek zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata, jednocześnie nie wykazuje żadnych działań ubocznych i nie można go przedawkować. Trudno jest znaleźć roślinę bardziej wzmacniającą układ immunologiczny człowieka niż czystek. Jakie właściwości posiada to cudowne ziele?Czystek jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata. fot. pixabay.comCzystek jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata. fot. pixabay.com

Czystek – co to takiego?


Chociaż całkiem niedawno zyskał na popularności, to wbrew pozorom czystek wcale nie jest najnowszym odkryciem. Zioło to było znane już w starożytności. Wtedy uzyskiwano z niego ladanum, czyli lepką i miękką żywicę. Stosowało się ją przeciwko biegunce, przy chorobach dróg oddechowych oraz na trudno gojące rany. W obrębie basenu Morza Śródziemnego, czystek wykorzystywany był w tradycyjnej medycynie ludowej, przede wszystkim w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego, wątroby, dróg moczowych, skóry, układu oddechowego oraz stanów zapalnych stawów. Niezwykłe właściwości tego ziela stosowało się m.in. w południowych Włoszech, gdzie hodowcy wykorzystywali go przy leczeniu wszelkich zakażeń u owiec i kóz. Natomiast w Grecji (przede wszystkim na Krecie) herbata z czystka była popularnym napojem spożywanym po całym dniu męczącej pracy. Zwyczaj ten był praktykowany aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie czystek przeżywa swój renesans i cieszy się coraz większą popularnością w całej Europie.

Czystek rośnie naturalnie na suchych i ciepłych terenach położonych wokół Morza Śródziemnego. Istnieje ponad 50 gatunków tego ziela. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszy się czystek siwy lub szary (Cistus incantus), któremu przypisywane jest najwięcej prozdrowotnych właściwości. Co ciekawe, jego kwiaty są barwy purpurowo-różowej, a nie szare-jak wskazuje nazwa. Czystek jako cała roślina jest niewielkim krzewem, osiągającym wysokość od 30 do 100 cm. Czystek siwy występuje przede wszystkim na terenach Grecji, na Bałkanach i we Włoszech, jednak ich największe skupiska znajdują się na Półwyspie Pirenejskim (w Portugalii i Hiszpanii).

Czystek źle znosi niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie może być hodowany jedynie jako roślina doniczkowa. W sezonie letnim śmiało można wystawiać go do ogrodu lub na balkon, ale przez okres jesienno-zimowy powinien być przechowywany w pomieszczeniach.

Właściwości prozdrowotne czystka


Czystek zawiera wysoką zawartość polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Dlaczego są one tak szalenie istotne? Przede wszystkim dlatego, że wykazują właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym także nowotworowych. Poza tym hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowego oraz walczą z drobnoustrojami i grzybami. Ponadto ochraniają naczynia krwionośne i hamują powstawanie "złego" cholesterolu, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Dodatkowo wzmacniają, dodają energii oraz działają antyalergicznie hamując uwalnianie histaminy.


Czystek występuje na terenach Grecji, na Bałkanach i we Włoszech, jednak ich największe skupiska znajdują się na Półwyspie Pirenejskim (w Portugalii i Hiszpanii). Fot. pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy