Dziewanna – właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie dziewanny

Dziewanna góruje nad innymi roślinami - trudno jej nie zauważyć. By ulleo via Pixabay CC0. Dziewanna góruje nad innymi roślinami - trudno jej nie zauważyć. By ulleo via Pixabay CC0.

Niezwykła dziewanna, choć rośnie na ugorach i jałowych glebach, jest jedną z najbardziej okazałych roślin spotykanych w Polsce. Jej charakterystyczne, jasne kwiaty porastają wysoki, strzelisty pęd, sięgający nawet 3 metrów wysokości. Dziewanna drobno i wielokwiatowa z powodzeniem wykorzystywana jest w fitoterapii i kosmetyce. Ma działanie regenerujące, kojące, przeciwzapalne i oczyszczające. Preparaty z dziewanny sprawdzają się wyśmienicie przy infekcjach dróg oddechowych.


Dziewanna – niewymagająca gwiazda

Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna – niegdyś tak oto porzekadło ludowe sugerowało status majątkowy panien na wydaniu. Dziś więcej mówi nam ono o samej dziewannie pospolitej niż majętności jej szczęśliwych posiadaczy (lub posiadaczek). Dziewanna rośnie bowiem na ubogiej, słabej glebie. Często spotyka się ją przy drogach i na ugorach. W grunt wrasta jednak uporczywie, wiążąc się z nim silnymi korzeniami. Spotykamy ją również na łąkach i polach, w miejscach silnie nasłonecznionych. Dziewanna jest niezbyt wrażliwa na zmiany temperatur i wahania pogodowe.

Dziewanna to roślina najczęściej dwuletnia lub bylina, choć spotyka się też odmiany zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Zaliczana do rodziny trędownikowatych dziewanna zajmuje ważną pozycję w fitoterapii. W lecznictwie stosuje się przede wszystkim odmianę drobnokwiatową, ale zielarze sięgają też po dziewannę wielokwiatową. Wszystkie odmiany dziewanny są do siebie podobne i mają te same właściwości.

Dziewanna pospolita jest rośliną typową dla obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W pierwszym roku życia dziewanny, z nasion wyrasta jedynie przyziemna różyczka liściowa, a dopiero w drugim kształtuje się wzniesiony pęd, sięgający od 0,5 do nawet 3 metrów wysokości (mowa o najpopularniejszej dziewannie dwuletniej). Dziewanna pokryta jest delikatnym włoskami, a jej pięciokrotne kwiaty ustrajają wysoki pęd w bardzo efektowny sposób. Najczęściej przybierają kolor intensywnie żółty, a czasem też biały czy purpurowy.Wszechstronne właściwości dziewanny:
  • pomaga zlikwidować suchy kaszel
  • łagodzi stany reumatoidalne
  • ułatwia zasypianie
  • leczy stany zapalne dróg oddechowych
  • rozluźnia i relaksuje
  • regeneruje i nawilża błonę śluzową
  • nawilża, tonizuje i oczyszcza skórę
  • pomaga na ból uszu
  • rozjaśnia włosy i wzmacnia cebulki
Żółte (zazwyczaj) kwiaty dziewanny pojawiają się przez całe lato, od czerwca do września. By MAKY_OREL via Pixabay CC0
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy