Dzika róża owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze dzikiej róży

Fot. Markus Grossalber [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Markus Grossalber [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Wszyscy ci, którzy przed nadejściem zimy chcą wzmocnić organizm i szukają dobrego źródła witaminy C, powinni porzucić myśli o cytrusach oraz tabletkach z kwasem askorbinowym. O wiele lepiej zrobią sięgając po dziką różę – prawdziwą skarbnicę substancji ochronnych i uodparniających. Dzika róża to jedna z najbardziej cenionych roślin leczniczych.


Fenomen krzewu dzikiej róży

Dzika róża to gęsty, rozłożysty krzew sięgający 3-4 metrów wysokości. Posiada mocne, haczykowato wygięte kolce i sinawozielone, zaostrzone kształtem listki. W przeciwieństwie do krzewu róży szlachetnej, odmiana dzika rodzi kwiaty bardziej delikatne i uboższe w płatki. Pojedynczy kwiat ma 5 płatków, które bardzo szybko opadają. W środku znajdują się liczne żółte pręciki. Dzika róża pachnie jednak i wygląda równie pięknie, jak jej uszlachetniona siostra. A owoce, które wydaje jesienią mają niebywale wysoką wartość dla zdrowia i urody. Jeśli więc zakładamy własny różany ogród, nie wahajmy się znaleźć w nim miejsca także i dla tej odmiany. Zwłaszcza, że jest mało wymagająca – potrzebuje jedynie dużej ilości słońca, by zakwitnąć jak najobficiej. To roślina odporna na mróz, której w dodatku nie trzeba zbyt często nawozić.

W sklepach znajdziemy wiele preparatów zawierających ekstrakt z dzikiej róży lub jej suszone płatki i owoce. Są to produkty witaminowe, herbaty, mieszanki do przygotowywania naparów, syropy, soki, sproszkowany susz czy ziołowe cukierki. Ale świeżą dziką różę, niepoddaną żadnym procesom przetwórstwa, mamy niemalże na wyciągniecie ręki. Jej krzewy rosną w miejscach ogólnodostępnych, z których bez obaw możemy je zbierać – w parkach, na skwerach, wśród przydrożnej roślinności. Owoce dzikiej różny nietrudno rozpoznać. Mają intensywny czerwony kolor, mogący lekko różnić się odcieniem w zależności od gatunku. Ich kształt również nie zawsze pozostaje taki sam, jednak odmiany rosnące w Polsce (jest ich u nas przypuszczalnie kilkadziesiąt spośród kilkuset odmian) rodzą zwykle owoce nieco wydłużone. Kwiaty mają delikatne płatki w rozmaitych odcieniach różu, od bladego, przez malinowy, aż po ciemnoróżowy wpadający we fiolet.


Kwiat dzikiej róży. By Sakurai Midori (Own work) [CC BY-SA 2.1 jp, GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Robisz przetwory z dzikiej róży?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy