Dziwidło Riviera (konjac) – właściwości, działanie i zastosowanie dziwidła Riviera

Konjac, czyli dziwidło riviera - niezwykła roślina z południowo-wschodniej Azji Dinkum [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Konjac, czyli dziwidło riviera - niezwykła roślina z południowo-wschodniej Azji Dinkum [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Dziwidło riviera uchodzi za prawdziwy oryginał wśród roślin. Fakt, że dla nas jest niezwykłe, to nomen omen nic dziwnego, ale wyróżnia się także na tle tropikalnej flory, gdzie przecież cudów natury jest znacznie więcej. O tym, czy dziwidło jest piękne, czy tylko intrygujące, można dyskutować. Dyskusji nie podlegają z kolei jego właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Co można wyczarować z tego nietypowego osobnika?


Roślina zwana przez nas dziwidłem lub amorfofalusem, to bylina z rodziny obrazkowatych, mającej swoich przedstawicieli w wilgotnych i gorących obszarach globu. Amophophallus konjac, czyli dziwidło Riviera pochodzi z Chin, ale rośnie i jest uprawiane również w Japonii, Korei Południowej i w innych krajach południowo-wschodniej Azji. Dziwidła to rośliny pokaźnych rozmiarów, rozwijają się długo, ale gdy już osiągną dojrzałość (zajmuje to 8-10 lat), jest na co po patrzeć. Nie bez powodu są częstymi atrakcjami w ogrodach botanicznych. W Polsce i w innych krajach strefy umiarkowanej dziwidła można uprawiać w szklarni. Lubią żyzną i wilgotną glebę oraz słoneczne stanowiska.

Ile dziwności w dziwidle?


Dziwidło Riviera w pełnej okazałości przypomina lilię, jednak to, co bierzemy za jego kwiat jest w rzeczywistości pochwą liściową otaczającą kolbę kwiatostanową. Skomplikowane? Nie bardziej niż sam proces wzrostu dziwidła. Roślina rozwija się z bulwy przypominającej bulwę ziemniaka. W pierwszym etapie rozwoju wyrasta z niej niewielkich rozmiarów liść, który następnie zamiera, oddając cały zapas substancji odżywczych bulwie. Wszystko po to, by już niedługo mogła wypuścić kolejny, za to już odpowiednio większy liść. Cykl ten powtarza się, aż roślina dojrzeje na tyle, by w pewnym momencie zamiast drzewiastego liścia wydać imponujący kwiatostan przypominający kielich. Kielich ten to nic innego jak wspomniana już „lilia”, czyli pochwa liściowa. Ma ona zwykle czerwono-brunatne zabarwienie i ochrania mięsistą kolbę – centralny element rośliny, o fallicznym kształcie, któremu amorphophallus zawdzięcza swoją nazwę – amorpho to „podobny”, phallus znaczy „penis”.


Kwiatostan dziwidła riviera wyrasta wprost z bulwy rośliny, kiedy ta odpowiednio urośnie. C T Johansson [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy