Ekologiczne bambusowe szczoteczki do zębów ECOBAMBOO

Szczotkujemy zęby kilka razy dziennie, generując duże ilości odpadów. Co kilka tygodni lub miesięcy każdy z nas wyrzuca opakowanie po paście do zębów (plastik i aluminium) oraz szczoteczkę do zębów. Obecnie na świecie ok. 7 miliardów ton plastikowych szczoteczek zalega na składowiskach odpadów. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?Na polskim rynku pojawiły się ekologiczne, szczoteczki do mycia zębów z naturalnego bambusa − ecobamboo.Na polskim rynku pojawiły się ekologiczne, szczoteczki do mycia zębów z naturalnego bambusa − ecobamboo.

W ciągu 75 lat życia człowiek zużywa około 300 szczoteczek do zębów. Rozkład przeciętnej plastikowej szczoteczki do zębów trwa ok. 500 lat. Skala problemu jest ogromna – w konsekwencji plaże są zaśmiecane różnego rodzaju tworzywami sztucznymi. Według danych ONZ co roku przez śmieci w oceanach ginie ponad milion zwierząt (Ile plastiku znajduje się w europejskich wodach). Tej śmierci moglibyśmy uniknąć, gdyby ludzie zmienili swoje podejście do odpadów i pomyśleli o tym że śmieci nie znikają w momencie w którym się ich pozbędziemy.

Rozwiązaniem są alternatywne surowce. W wielu miejscach naszego globu ludzie stosują od tysięcy lat naturalne sposoby dbania o zęby, szczotkując je gałązkami drzew czy krzewów. Zaskakujące, że metody te ciągle świetnie się sprawdzają i w zupełności im wystarczają. Są jednak łatwiejsze sposoby, by dbając o higienę jamy ustnej, nie szkodzić środowisku.

Na polskim rynku pojawiły się ekologiczne, szczoteczki do mycia zębów z naturalnego bambusa − ecobamboo.

Dlaczego bambus? Bambus to wyjątkowo szybko rosnąca roślina (ok. 1m/24h), która nie wymaga intensywnego nawożenia i opryskiwania. W ciągu 6 lat życia pochłania więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo. Poza tym jest mocny, ale przy tym lekki i elastyczny. Bambus wytwarza pozytywne jony ujemne, które wpływają na krążenie krwi oraz nasze samopoczucie. Ma w sobie naturalne środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki tym właściwościom nie atakują go szkodniki i  nie potrzebuje pestycydów.
Plantacja bambusa, By Tharish (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Nic zatem dziwnego, że bambus wykorzystywany jest w papiernictwie, meblarstwie, budownictwie, akcesoriach, a nawet włókiennictwie.

A jak sprawdza się bambus w produkcji szczoteczek do zębów? Jeśli zależy nam na ekologii, z pewnością docenimy naturalność produktu, którego właściwości wynikają z przyrody. Szczoteczka bambusowa robi dobre wrażenie, zwłaszcza u osób, które cenią prostotę. Jasny kolor drewna i ciekawa faktura jest zdecydowanie milszy w odbiorze i użytkowaniu od gumowanego plastiku. Owalny kształt sprawia, że wygodnie się ją trzyma podczas szczotkowania.

Poza tym bambus wykorzystywany w produkcji szczoteczek do zębów Moso Bamboo pozyskiwany jest od prywatnych plantatorów. Zatem firma ECOBAMBOO nie przyczynia się do wycinki roślin w Azji, które stanowią główne źródło pożywienia sympatycznych pand.

Szczoteczki posiadają 3 rodzaje włosia typu BPA FREE : miękkie, średnie oraz twarde. Co oznacza BPA FREE? Włosie szczoteczki jest wolne od Bisfenolu A. Jest to bardzo ważne, bowiem Bisfenol A (BPA) to związek organiczny stosowany do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych. Uważa się, że bisfenol A naśladuje działanie naturalnych hormonów płciowych – estrogenów – i może mieć wpływ na ryzyko związane z wystąpieniem takich schorzeń jak nowotwory, otyłość , wady wrodzone, obniżona płodność u mężczyzn, przedwczesne dojrzewanie, nadpobudliwość psychoruchowa, cukrzyca czy obniżona odporność.
Szczoteczki ecobamboo produkowane są w Indiach zgodnie z certyfikatami SGS, FDA, GMP ( Good manufacturing practice) i KIDZONE, który wydany jest przez rzecznika praw dziecka.

„Transport szczoteczek raz czy dwa razy do roku z Indii jest to „pikuś” w porównaniu z rozkładem plastikowych szczoteczek, które zmieniamy co 2-3 miesiące. Warto też pamiętać, iż nie każdy plastik nadaje się do recyklingu. Dlatego uważamy, że jest to istotne, by zmieniać nasze nawyki, stare przyzwyczajenia − krok po kroku,  jak np. wymiana szczoteczki plastikowej na bambusową.”– przekonuje producent szczoteczek do zębów ecobamboo.

O Szczoteczkach ecobamboo
  • Włosie zrobione jest z odmiany biodegradowalnego Nylonu4 ( więcej info: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2769161/)
  • Rękojeść wykonana jest z bambusa, który został poddany obróbce cieplnej
  • Jest także dostępna mniejsza wersja dla dzieci z miękkim włosiem
  • Opakowanie kartonowe oraz przezroczysta tubka (w której jest szczoteczka) wykonane są z miazgi roślinnej, która nadaje się do recyklingu i jest w 100 proc. przyjazne dla środowiska
  • Najnowsza kolekcja posiada faliste włosie
  • Obecnie szczoteczki także można kupić w sklepach stacjonarnych w Polsce oraz w Niemczech, Austrii, Danii, Islandii, Czechach, na Słowacji.
  • Przy odpowiednim użyciu szczoteczka może być użytkowana tak długo jak szczoteczka plastikowa (około 3 miesięcy)

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://ecobamboo.pl/pl/


Artykuł sponsorowany
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy