Herbata ekologiczna - jak wybrać?

Fot. Migle[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Migle[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Herbata to jeden z najpopularniejszych i najszlachetniejszych napojów. Zaraz po wodzie jest najczęściej spożywanym płynem na świecie. Skoro tak często gości w naszych filiżankach, warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi i w jaki sposób jest produkowana.


Klasyczna herbata to jeden z ulubionych napojów Polaków. Popijamy ją w domu i zamawiamy w restauracjach. Smakosze herbat mają na rynku w czym wybierać. Mamy herbaty, które charakteryzują się odmiennym składem, smakiem i właściwościami zdrowotnymi. W Europie najpopularniejsza jest herbata czarna, w różnych odmianach. Bardzo popularna w naszym kraju jest też herbata zielona. Ze względu na swoje właściwości odchudzające coraz częściej pijana jest herbata czerwona. Tradycyjną czarną herbatę można też zastąpić herbatami ziołowymi o dopracowanych recepturach, które mogą pomóc w redukcji masy ciała, obniżyć poziom cholesterolu, wspomóc trawienie, poprawić nastrój czy pomóc w zasypianiu.

Wybierajcie herbatę ostrożnie

Opryski przeciw grzybom i pleśniom, opryski przeciw chwastom. Kiepskie praktyki rolnicze w krajach, gdzie herbata jest uprawiana, sprawiają że w tym szlachetnym napoju możemy natrafić na resztki chemicznych środków ochrony roślin. A często jest tak, że natychmiast po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia, zatem wszelkie pestycydy nadal znajdują się w herbacie. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla konsumentów, ale również dla rolników. Kolejny koszt taniej herbaty to zanieczyszczenie środowiska i wzrost zachorowalności mieszkańców regionów, gdzie ta herbata jest uprawiana.

Sięgaj po ekologiczne

Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po naturalne produkty firm cieszących się uznaniem na świecie, odznaczonych certyfikatami ekologicznymi. Takie herbaty uprawiane są w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska i ludzkiej pracy. Są gwarancją bezpieczeństwa upraw.

Dzięki temu zbiór jest dużo wyższej jakości, pozbawiony substancji szkodliwych dla zdrowia. Sięgając po herbaty z ekologicznych plantacji mamy pewność, że do herbacianych listków, które później zaparzamy, nie dostają się pestycydy. Taka ekologiczna herbata odznacza się też wyjątkowym smakiem, niezmąconym syntetycznymi dodatkami. Zyskuje też środowisko: podczas uprawy substancje chemiczne nie dostają się gleb i wód gruntowych i nie przyczyniają się do zubożenia różnorodności biologicznej.

Na razie herbaty z upraw bio są niszowym produktem, który dopiero przebija się do świadomości Polaków. Takie herbaty znajdziemy m. in. w ofercie firmy Pukka. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą?

Pukka w języku hindi oznacza „doskonały, najwyższej jakości” i takie są właśnie produkty oferowane przez firmę. Gwarancją jakości herbat jest certyfikat ekologiczny Soil Association, który świadczy o tym, że rośliny uprawiane są bez pestycydów a w czasie produkcji nie dodaje się żadnych syntetycznych konserwantów. Firma działa w oparciu o zasady Fair Trade. Na swoim koncie ma kilka nagród Great Taste Awards.

Herbaty Pukka powstają w oparciu o wiedzę Sebastiana Pole, specjalisty ds. ziół. Dlatego herbaty Pukka są tak wyjątkowe. Wyjątkowy jest też proces ich powstawania. Rośliny używane do produkcji są najwyższej jakości, uprawiane bez użycia pestycydów, a w czasie produkcji nie są dodawane żadne syntetyczne konserwanty. Pukka używa wyłącznie certyfikowanych ekologicznych składników, całkowicie wegetariańskich, pochodzących ze zrównoważonych źródeł.  Priorytetem firmy jest ścisła współpraca z rolnikami oraz troska o dobre kontakty i uczciwe ceny dla spółdzielni rolniczych to podstawowe priorytety firmy.

Ze względu na bogactwo składników, w ofercie herbat Pukka każdy znajdzie coś dla siebie.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy