Eukaliptus – właściwości, działanie i zastosowanie eukaliptusa

Eukaliptus to liczący kilkaset gatunków drzewo egzotyczne, którego ojczyzną jest Australia i jej okolice. Eukaliptus jest znany głównie za sprawą koali, które nieustannie wręcz przesiadują na ich gałęziach i żywią się liśćmi obfitującymi m.in. w substancje zapachowe. To z nich pozyskuje się olejek eteryczny, którego smak znamy doskonale z leczniczych cukierków na gardło. Właściwości eukaliptusa są  na tyle interesujące, że warto sprowadzić tę tropikalną roślinę wprost do naszych ogrodów i na tarasy. Oczywiście w wersji nieco mniejszej, niż występują w naturze. Eukaliptus to bowiem jeden z najwyższych i najbardziej potężnych drzew na świecieKoala - największy smakosz eukaliptusów. unsplash-logoAkshay ChauhanKoala - największy smakosz eukaliptusów. unsplash-logoAkshay Chauhan

Eukaliptus – pochodzenie i występowanie

Eukaliptusy to osobliwe drzewa. Poszczególne gatunki są albo bardzo wysokie, albo bardzo potężne, albo dożywają setek lat odporne na wszelkie zło niesprzyjających czynników z zewnątrz. Najciekawsze eukaliptusy rosną w Australii, skąd zresztą pochodzą. Nietrudno wszak skojarzyć je z koalą – nadrzewnym torbaczem zamieszkującym wschodnią część Australii, dla którego głównym i najważniejszym pożywieniem są liście eukaliptusów, a domem ich wysokie korony. Poza tym ojczyzną tychże drzew są też Nowa Gwinea oraz południowo-wschodnia Indonezja. Eukaliptusy zasilają również tropikalną i subtropikalną florę Afryki, Ameryki Południowej i Azji, dokąd zostały sprowadzone.

Eukaliptusy na leki, perfumy i meble

Eukaliptus liczy około 600 gatunków. Gatunkiem typowym jest eukaliptus właściwy, nazywany też gałkowym. To jego ekstrakty wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Eukaliptus gałkowy rośnie w Australii, Tasmanii, Indonezji, a także w Brazylii. Uprawiany jest również w Indiach. Ciekawe zastosowania dotyczą też wielu inne gatunków eukaliptusów. Np. eukaliptus niebieski, czyli gunni, to popularny materiał bukieciarski. Walory ozdobne dotyczą jego liści – drobne, niemalże całkiem okrągłe, płaskie i co najważniejsze – posiadające szaroniebieski odcień. Z wybranych gatunków eukaliptusa pozyskuje się miód o silnych właściwościach antyseptycznych, który sprawdza się nawet w leczeniu otwartych ran. Miód ten ma specyficzny smak i nie ulega krystalizacji. Z kolei gatunek eukaliptus cytrynowy wykorzystywany jest w kompozycjach perfumeryjnych. Ulistnienie tego eukaliptusa pachnie intensywnie, cytrusowo, a jednocześnie nienachalnie. Bardzo często gatunek ten uprawia się w celu odstraszenia komarów oraz innych drobnych, aczkolwiek szkodliwych owadów – warto mieć go latem w domu. Nie tylko pomoże nam pozbyć się maleńkich intruzów, ale wniesie też odrobinę egzotyki w nasze progi. W perfumach należy do grupy zapachów drewna i mchów. Zwykle stanowi nutę perfum dla mężczyzn lub unisex oraz perfum dziennych na wiosnę i lato, o odświeżających, cytrusowych nutach.

Użyteczność eukaliptusów na tym się nie kończy. Należy jeszcze wspomnieć o ich zastosowaniu w produkcji mebli. Drewno eukaliptusowe jako bardzo odporne na wilgoć, a także pleśń, bakterie i grzyby, nadaje się doskonale zwłaszcza do produkcji mebli ogrodowych.


Eukaliptus niebieski unsplash-logoJazmin Quaynor
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy