Fluor (F) - właściwości, działanie i występowanie fluoru

Fot. Sam Hawkins[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Sam Hawkins[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Głównymi źródłami fluoru dla człowieka jest woda i jedzenie. Ale nie tylko. Fluor jest w zasadzie wszędzie. Znajdziemy go w całej gamie produktów do higieny jamy ustnej – w pastach czy płukankach − w herbacie, produktach zbożowych, piwie, warzywach liściastych, w serach i w słodkich napojach. Szacuje się, że zawartość fluoru w naszym otoczeniu wzrosła w XX wieku kilkadziesiąt razy. Czy fluor to problem współczesnych czasów?


Jaką rolę pełni fluor? Fluor (F) znajduje się w większości naszych tkanek. Pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu układu kostnego. Najwięcej, bo aż 96 proc., jest go w zębach i kościach, gdzie pod postacią fluorohydroksyapatytu odpowiada za proces mineralizacji. U dzieci, 80 proc. pobranego fluoru zostaje wykorzystane na potrzeby rosnących kości i zębów. Związki fluoru takie jak aminofluorki, fluorek sodu, fluorek cyny wzmacniają szkliwo, zwiększając jego odporność na próchnicę. Fluor w okresie ciąży pomaga wchłaniać żelazo. Uznano również, że w pewnym zakresie stężeń fluor może hamować rozwój zmian miażdżycowych w aorcie i innych naczyniach tętniczych.

Jakie jest zapotrzebowanie na fluor?

Człowiek magazynuje około 3 mg fluoru na kg masy ciała, przy czym dzienne zapotrzebowanie u osoby dorosłej na ten mikroelement wynosi od 3,1 (kobiety) do 3,8 (mężczyźni) mg na dobę. U dzieci do lat 13 dobowa dawka fluoru, którą trzeba dostarczyć organizmowi waha się od 0,7 do 2 mg, w zależności od wieku.

Uważa się, że niedobór tego pierwiastka może powodować demineralizację kości oraz kruchość i podatność zębów na próchnicę. A co z nadmiarem fluoru w organizmie?

Kiedy przedawkujemy fluor

Pierwszymi objawami przedawkowania fluoru są białe plamy na zębach. Długotrwałe zażywanie fluoru może skończyć się fluorozą zębów i szkieletu. Co to jest fluoroza? U osób, które chorują na fluorozę dochodzi do stopniowego zastępowania wapnia w kościach przez fluor. W konsekwencji kości stają się kruche i miękkie. Tworzą się nieprawidłowe wyrośla kostne w kręgosłupie, uciskające na rdzeń kręgowy.

Nadmiar fluoru szkodzi nie tylko naszemu układowi kostnemu − może również upośledzać wchłanianie magnezu i wapnia. Może być także przyczyną alergii.


W tych minerałach występuje fluor, od lewej: fluoryt (Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons), fluorapatyt (By Didier Descouens (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons), kriolit (By Didier Descouens (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
Moim zdaniem
Czy fluor zawarty w paście do zębów szkodzi zdrowiu?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy