Fruktoza może szkodzić pamięci

Fot.: Bogatym źródłem fruktozy jest np. miód (US GOV)Fot.: Bogatym źródłem fruktozy jest np. miód (US GOV)
Dieta bogata we fruktozę - cukier owocowy, którym słodzi się m.in. napoje i słodycze - osłabia pamięć przestrzenną szczurów - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis Eurek Alert.


Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia we współpracy z kanadyjskimi naukowcami z Uniwersytetu w Waterloo (prowincja Ontario) prowadzili badania na szczurach, którym aż 60 proc. wszystkich kalorii spożytych dostarczano w postaci fruktozy. Okazało się, że dieta bogata we fruktozę nie zakłócała zdolności szczurów do uczenia się.

Fruktoza jest podstawowym cukrem prostym w owocach, ale jest też dodawana jako środek słodzący (w postaci kukurydzianego syropu fruktozowego) do napojów i wysoko przetworzonej żywności, dlatego w ostatnich latach jej spożycie znacznie wzrosło. Poza tym, cukier stołowy (sacharoza) rozkłada się w naszym organizmie do glukozy i fruktozy.

Choć ludzie nie jedzą fruktozy w tak dużych ilościach, jak szczury w doświadczeniu, to jednak spożycie produktów, które ją zawierają ciągle rośnie. Statystyki wskazują np., że przeciętny obywatel USA spożywa rocznie 33 kg cukru stołowego i dodatkowo 20 kg kukurydzianego syropu fruktozowego. Chodzi o to, że jesteśmy przystosowani do spożywania jabłka dziennie, jako źródła fruktozy. A teraz, jest ona obecna niemal we wszystkim - wyjaśnia jeden z naukowców.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Fot.: Bogatym źródłem fruktozy jest np. miód (US GOV)
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy