Gałka muszkatołowa przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa - wartości odżywcze, właściwości Fot. 1 pixabay.com

Niewiele jest przypraw o takiej sile i tak doniosłym znaczeniu historycznym jak gałka muszkatołowa. W XVII wieku Holendrzy w zamian za gałkę muszkatołową oddali Brytyjczykom panowanie nad wyspą Manhattan, w dzisiejszym Nowym Jorku!


Ściślej, Holendrzy dostali od angielskiego króla Jamesa II ostatnią z wysp Imperium Brytyjskiego produkujących gałkę muszkatołową oraz terytorium w Południowej Afryce. Aż do II Wojny Światowej władcy kraju tulipanów kontrolowali dzięki temu światową podaż gałki, narzucając zawrotne ceny i nie cofając się nawet przed brutalnym mordem i zniewoleniem ludności indonezyjskiej. Drzewo Myristica fragrans produkujące te niezwykle aromatyczne orzechy pochodzi bowiem z należących do Indonezji wysp Moluków, a dokładnie z ich największej wyspy, Banda, skąd zaczęto rozsadzać je w ramach plantacji. Dzięki wpływom Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej uprawa gałki rozprzestrzeniła się w Singapurze, Indiach, na Sri Lance, a także w Grenadzie, gdzie roślina stała się wręcz narodowym symbolem.

Dziwny orzech

Już w I wieku n.e. rzymski botanik i filozof Pliniusz pisał o fascynującym drzewie, którego orzechy noszą w sobie dwa smaki. Faktycznie bowiem, wiecznie zielony muszkatołowiec o owalnych liściach i żółtych kwiatach rodzi owoce podobne do śliwek, które po dojrzeniu pękają i ujawniają niezwykłą pestkę. Pokryta żywoczerwoną, miękką błoną, tzw. osnówką, zawiera w sobie właściwy orzech, który suszy się jeszcze przez dwa miesiące po zbiorze, przed rozłupaniem skorupki. Czerwona osnówka jest również suszona i używana jako przyprawa, ale ma zupełnie inny smak niż jądro – jest delikatniejsza, słodsza, kwieciście-korzenna. Nazywa się ją zwykle kwiatem muszkatołowym. Sama gałka po wysuszeniu skorupy i rozłupaniu nadaje się już bezpośrednio do konsumpcji.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy