Garam masala przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie garam masala

Garam masala – pod tą egzotyczną nazwą kryje się równie egzotyczne wnętrze. Garam masala, to specyficzna mieszanka przypraw pochodząca z Indii. Nie tylko charakteryzuje się oryginalnym smakiem, który zapewni naszym posiłkom wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Garam masala, to przede wszystkim potężna dawka zdrowia, która rozgrzeje i podkręci metabolizm.



Garam masala to mieszanka indyjskich przypraw, fot. shutterstockGaram masala to mieszanka indyjskich przypraw, fot. shutterstock
  1. Garam masala - co to takiego?
  2. Jakie składniki znajdziemy w przyprawie garam masala?
  3. Dlaczego warto regularnie stosować mieszankę garam masala?
  4. Jak skomponować własną mieszankę garam masala?
  5. Garam masala w kuchni
  6. Czy warto stosować mieszankę garam masala?

Garam masala - co to takiego?

Garam masala jest mieszanką zmielonych, zazwyczaj suszonych przypraw pochodzących z Indii. Garam w języku hindi oznacza „ciepły" lub „gorący", a masala to po prostu „przyprawa". Nazwa jest opisem dowolnej mieszanki przypraw wykorzystywanej w kuchni indyjskiej. Etymologia tego określenia ma swoje korzenie w starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedy. Według jej koncepcji przyprawa garam masala wykorzystywana była w celu podwyższenia temperatury ciała, a także do poprawy dobrego samopoczucia. Poza Indiami, ta specyficzna mieszanka przypraw jest również powszechnie stosowana w Pakistanie i kuchniach Azji Południowej.

Istnieje wiele wariantów garam masala, które różnią się w zależności od danego regionu Indii, rodzinnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie lub fantazji indywidualnego twórcy. Nie ma ściśle określonej jednej receptury, liczba przypraw występujących w garam masala może być różna. Istnieją mieszanki, które zawierają nawet do 30 składników.

Jakie składniki znajdziemy w przyprawie garam masala?

Prawdziwa mieszanka garam masala, według tradycyjnej receptury najczęściej zawiera czarny pieprz, cynamon, kardamon, goździki, gałkę muszkatołową i kminek. Inne składniki znajdujące się w tej przyprawie obejmują koper włoski, kolendrę i liście laurowe.

Smak tej indyjskiej mieszanki określany jest jako ostry, choć zdecydowanie daleko mu do pikanterii innych przypraw, takich jak np. chili. Przez stulecia skład garam masali ulegał mniejszym lub większym zmianom, co jest wynikiem powstania różnych jej wariantów. Niezależnie od tego, jakie przyprawy wykorzystuje się do stworzenia idealnego garam masala, wszystkie z nich są starannie mieszane, by zapewnić zrównoważony, nieco słodkawy smak.

Mieszanka przypraw garam masala jest nieco cierpka, ale z drugiej strony pikantna, z posmakiem korzennym – dzięki obecności cynamonu i goździków. W kuchni hinduskiej jest obowiązkowym dodatkiem zarówno do dań mięsnych, jak i warzywnych. Potrawy przyprawia się tą mieszanką zawsze pod koniec gotowania.
Na sklepowych półkach dostępne są gotowe mieszanki tych przypraw, ale nie są one tak smakowite jak te samodzielnie przyrządzone, fot. shutterstock

Dlaczego warto regularnie stosować mieszankę garam masala?

Garam masala ma przede wszystkim działanie rozgrzewające. Jedna z zasad Ajurwedy mówi, że należy zapewnić swojemu ciału odpowiedni rodzaj i ilość rozgrzewającej żywności, po to aby utrzymać optymalny poziom trawienny. Garam masala jest mieszanką przypraw, która zwiększa temperaturę ciała, a tym samym - podkręca nasz metabolizm. Dzięki temu proces trawienia przebiega w miarę sprawnie, a w ciele nie gromadzą się toksyny. W związku z tym, że garam masala poprawia trawienie, mieszanka ta zmniejsza prawdopodobieństwo występowania zaparć.

Jak wykazały badania opublikowane na łamach czasopisma „Nutrition and Cancer” garam masala jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym powstawanie nowotworów. Nie jest to zbyt zaskakujące, ponieważ wiele przypraw, które znajdują się w tej mieszance, to naturalne zbiorowisko antyoksydantów, jak np. cynamon. Jest on jednym z obowiązkowych składników obecnych w garam masala i stanowi prawdziwą super przyprawę: jest przeciwutleniaczem, środkiem przeciwzapalnym, przeciwcukrzycowym, przeciwbakteryjnym, przeciwnowotworowym oraz obniżającym stężenie lipidów we krwi. Spożywanie cynamonu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, między innymi zapobiega rozwijaniu się cukrzycy oraz naturalnie obniża poziom cukru we krwi u diabetyków. Ale to nie koniec jego prozdrowotnych właściwości. Przyprawa ta jest również skuteczna w zwalczaniu poważnych zaburzeń neurologicznych, takimi jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Jak skomponować własną mieszankę garam masala?

Niepowtarzalny smak i aromat mieszanki powstaje w wyniku nie tylko odpowiedniej kompozycji wybranych składników. Nie bez znaczenia jest sposób łączenia przypraw. Wszystkie składniki (poza gałką muszkatołową), z których wytwarza się garam masalę, najpierw należy uprażyć na suchej patelni (każdą z nich osobno), a następnie zmielić na pył w młynku lub w moździerzu. Na sklepowych półkach dostępne są gotowe mieszanki tych przypraw, ale nie są one tak smakowite jak te samodzielnie przyrządzone. Co ważne – by garam masala idealnie urozmaiciła smak przygotowywanej przez siebie potrawy, należy dodać ją pod sam koniec gotowania.
Kurczak tikka masala, fot. shutterstock

Garam masala w kuchni

Każda z przypraw znajdujących się w garam masali posiada właściwości rozgrzewające ciało, a po ich połączeniu, moc jeszcze się nasila. Wiele korzennych przypraw sprawia, ze odczuwamy przyjemne ciepło, dlatego warto dodawać je do rozgrzewających dań i napojów.

Przepis na idealną mieszankę garam masala

Składniki:

  • ½  łyżeczki kminu rzymskiego
  • ½ łyżeczki mielonego cynamonu
  • ½ łyżki kolendry
  • ½ łyżki kardamonu
  • ½ łyżki mielonej gałki muszkatołowej
  • ½ łyżeczki wędzonej papryki
  • ½ łyżeczki mielonego pieprzu cayenne
  • ½ łyżeczka świeżego pieprzu czarnego

Przygotowanie:
Mieszamy, a następnie mielimy wszystkie przyprawy i zioła. Garam masala najlepiej przygotowywać w małych partiach, aby na dłużej zachować jej świeżość. Produkt należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu przez maksymalnie sześć miesięcy. Jeśli jesteśmy uczuleni na jakiekolwiek składnik zawarty w garam masala, nie powinniśmy go dodawać.


Przepis na kurczaka tikka masala

Składniki:

Przygotowanie:
Filet z kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy solą i pieprzem zielonym. Następnie wkładamy do miski ze wszystkimi składnikami marynaty (jogurt naturalny, łyżka oliwy, garam masala), mieszamy i odstawiamy na minimum 30 minut. Kurczaka wyjmujemy z marynaty i papierowymi ręcznikami usuwamy jej nadmiar. Mięso smażymy na patelni, z każdej strony po minucie na średnim ogniu (kawałki kurczaka można nadziać na patyczki szaszłykowe aby ułatwić sobie obracanie). W garnku roztapiamy masło razem z poszatkowanym czosnkiem. Smażymy na umiarkowanym ogniu przez około minutę, dodajemy wszystkie przyprawy i całość mieszamy, smażąc przez minutę. Dodajemy pomidory, cukier, ocet winny i sól, świeżo zmielony pieprz i wszystko gotujemy. Następnie przykrywamy, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy pod przykryciem przez 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy obsmażone kawałki kurczaka i gotujemy pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez około 10 - 15 minut, lub do czasu aż mięso będzie idealnie miękkie. Na koniec zdejmujemy z ognia i dodajemy śmietankę kremówkę. Najlepiej smakuje podany z ryżem, jogurtem naturalnym lub chlebem. Do uzyskania lepszego smaku dodajemy świeżą kolendrę.


Curry pomidorowe z dorszem i ciecierzycą

Składniki:

Przygotowanie:
W garnku rozgrzewamy olej. Dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę i smażymy przez około 5 minut na małym ogniu, aż się zeszkli. Pod koniec dodajemy zgnieciony czosnek, a potem pokrojoną papryczkę chili, kmin, kolendrę i kurkumę i całość przez chwilę podsmażamy. Wlewamy bulion, pomidory oraz odcedzoną ciecierzycę i gotujemy na większym ogniu. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy bez przykrycia przez około 7 - 10 minut - aż sos zgęstnieje. Dorsza kroimy w kostkę i wkładamy do powstałego sosu. Całość porządnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu bez przykrycia przez około 4 minut. Odstawiamy z ognia, ciągle mieszając stopniowo dodajemy śmietankę lub mleko kokosowe. Na koniec posypujemy kolendrą.

Czy warto stosować mieszankę garam masala?

Oczywiście, że tak. Połączenie wszystkich ziół i przypraw w jedną masę sprawi, że nasze dania nabędą niepowtarzalnego smaku, ale zapewnią nam porządną dawkę zdrowia. W jesienne i zimowe dni będzie dla nas naturalne wewnętrzne ciepło, dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom. Dlatego dodajmy garam masalę do wszystkiego, do czego tylko możemy.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “Garam Masala Benefits Digestion, Immunity & More”; data dostępu: 2019-05-17
  2. “Is Garam Masala Good For Health?”; data dostępu: 2019-05-17
  3. “9 Powerful Health Benefits Of Garam Masala”; data dostępu: 2019-05-17
  4. Kanwal preet Kochhar; “Dietary spices in health and diseases (II)”; Indian journal of physiology and pharmacology 52(4):327-54 · October 2008 ;
Ocena (3.6) Oceń: