Gen odpowiedzialny za otyłość

Pechowy wariant genu Fto dodaje kilogramów, zmniejszając spalanie kalorii - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".Dotychczas poznano już kilka genów predysponujących do otyłości, nie wiadomo było jednak jaki jest dokładny mechanizm ich działania. Popularny wariant genu Fto zwiększa ryzyko otyłości, wiadomo że osoby z pechową wersją genu mogą być około 3 kg grubsze, od innych na tej samej diecie i prowadzących podobny tryb życia.

Naukowcy z University of Duesseldorf wykazali, że myszy pozbawione genu Fto nie tyją, ponadto po urodzeniu nie rosną prawidłowo i mają mniej tkanki tłuszczowej niż normalne zwierzęta. Badacze odkryli, że przyczyną tej różnicy jest zwiększone zużycie energii przez myszy bez genu Fto. Okazuje się, że zwierzęta te spalają więcej kalorii nawet jeśli mało się ruszają i jedzą bardzo dużo.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badania jako pierwsze wykazały bezpośredni związek genu Fto z kontrolą zużycia energii oraz skłonnością do otyłości. Rezultaty dalszych badań moga przyczynić się do opracowania nowej terapii dla osób otyłych.
Źródło: PAP
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy