Heparyna – właściwości, działanie i zastosowanie heparyny

Heparyna w żelu, fot. pixabay.com Heparyna w żelu, fot. pixabay.com

Mimo że jej nazwa nie brzmi znajomo, heparyna stanowi substancję niezwykle powszechną w przemyśle farmaceutycznym. Często nieświadomie stosujemy heparynę w różnego rodzaju preparatach i lekach na stłuczenia obrzęki, krwiaki czy żylaki. Jako że główną funkcją heparyny jest hamowanie krzepnięcia krwi, środek ten wspomaga również leczenie ran i problemów z funkcjonowaniem układu krwionośnego. To jednak jeszcze nie wszystkie właściwości tego niezwykłego leku. Jakie są inne funkcje heparyny i czy istnieją efekty uboczne jej stosowania?


Heparyna (Heparinum) to organiczny związek chemicznypolisacharyd. Składa się w przeważającej części z N-siarczanu i O-siarczanu glikozoaminoglikanu. Heparyna stanowi naturalny czynnik hamujący krzepnięcie krwi w naczyniach krwionośnych. Zapobiega przejściu protrombiny w trombinę i blokuje jej działanie na fibrynogen. Polisacharyd ten aktywuje bowiem antytrombinę – związany z osoczem czynnik, który hamuje aktywność trombiny. Duże ilości heparyny mogą zapobiegać również agregacji trombocytów i ich przyleganiu do powierzchni ścian naczyń krwionośnych. Heparyna jest przyciągana przez ściany naczyń włosowatych, zwiększając jednocześnie ich ładunek ujemny, co sprawia, że znika ryzyko powstawania skrzepów przyściennych. Heparinum to związek stosowany powszechnie we współczesnej medycynie. Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju heparynowe preparaty, dostępne głównie na receptę.

Heparyna heparynie nie równa

Heparynę w naszym organizmie wytwarzają komórki tuczne, które znajdują się m.in. w sercu, w wątrobie, w płucach czy w jelitach. Medycyna odnotowuje ją jako substancję leczniczą dopiero od 1938 r. Dzisiaj stosuje się ją w postaci różnego rodzaju żeli i aerozoli przeznaczonych do zewnętrznej aplikacji na skórę. Podaje się ją również dożylnie tudzież podskórnie. Co istotne, przeznaczone do aplikacji dożylnej lub pod skórę preparaty heparynowe zawierają heparyny frakcjonowane charakteryzujące się małą masą cząsteczkową. Lekarze podają je zwykle pacjentom będącym tuż przed operacją, długotrwale unieruchomionym z powodu urazu, a także osobom przechodzącym terapię żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Z kolei żele i aerozole do zewnętrznego stosowania na skórę znajdują zastosowanie w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, a także przy stłuczeniach czy obrzękach.


Głównym enzymem wydzielanym przez pijawki jest hirudyna i heparyna, które są związkami przeciwzakrzepowymi. By GlebK [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy