Herbata Lapacho – właściwości, działanie i zastosowanie herbaty Lapacho

Herbata Lapacho; źródło: Wikipedia /André Helbig Herbata Lapacho; źródło: Wikipedia /André Helbig

Herbata Lapacho jest przyrządzana z kory południowoamerykańskiego drzewa Pau d’arco, zwanego przez tubylców również Drzewem Życia. O jej cudotwórczych właściwościach krążą tak starożytne legendy, jak i całkiem współczesne rewelacje. Nauka wciąż jednak jeszcze pozostaje sceptyczna, przytaczając bardzo różne fakty o herbacie Lapacho.


Lapacho, inaczej nazywane również Taheebo, ma już długą, ponad tysiącletnią historię medycznego wykorzystania. Zdaniem antropologów grupa tradycyjnych boliwijskich uzdrowicieli Kallawaya, którzy pełnili służbę na dworach Inkowskich władców, stosowała cudotwórczy napar z kory do leczenia wielu różnych dolegliwości. A nie byli to byle jacy „szamani” – źródła wskazują, że już w VIII w. przeprowadzali oni operacje na mózgu!

Drzewo Pau d’arco


Ciekawostką może być fakt, że drzewo Pau d’arco z botanicznego punktu widzenia doczekało się kilku synonimowych nazw łacińskich – najczęściej wspomina się o Handroanthus impetiginosus lub Tabebuia impetiginosa. Bez względu na różnice w nomenklaturze jest to gatunek występujący w stanie dzikim od terytorium Meksyku po północną część Argentyny. Paragwajczycy uczynili wręcz z niego narodowy symbol!

Liściaste drzewa Pau d’arco zdecydowanie należą do większych – osiągają w wysokości nawet 30 m, a w szerokości korony do 8 m. Gałęzie rozrastają się dość obszernie, ale są stosunkowo rzadkie w strukturze, co przydaje roślinie eleganckiego powabu. Niewielkie, zielone liście przypominają skrzyżowanie liści brzozy i topoli – są raczej okrągłe i ząbkowane. W zależności od półkuli, Pau d’arco zakwita intensywnym różowym kwieciem o trąbkowatym kształcie na przełomie lipca i września lub grudnia i stycznia. Po przekwitnięciu na drzewie pojawiają się owoce w postaci wąskich kapsuł zawierających po kilka nasion każda.

Drzewa Tabebuia impetiginosa wykorzystywane są dość intensywnie przez społeczności obu Ameryk. Są to przede wszystkim rośliny miododajne, cenione również ze względu na ciężkie, twarde drzewo, które służy głównie jako element konstrukcyjny. Ponadto, wielu krajach Pau d’arco stanowi ważny element miejskiej zieleni i architektury ogrodów.

Najciekawszym elementem drzew Tabebuia impetiginosa jest jednak bez wątpienia kora. Z zewnątrz szara i bardzo twarda, jest dość trudna do ręcznego obłupania. Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się jednak korę wewnętrzną, znacznie miększą i pełną soków witalnych, o czerwono-brązowym kolorze. Niestety, znane są liczne przykłady zielarskich nadużyć, gdy do mieszanek Lapacho używa się wiór ściętych z całej kory, co znacznie obniża efektywność naparu. Jeśli więc pić, to ze sprawdzonego źródła!


Kwiecie drzewa Handroanthus impetiginosus; źródło: Wikipedia / João Medeiros
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy