Indeks glikemiczny – tabela i produkty o niskim indeksie glikemicznym

Biały cukier – produkt o wysokim poziomie IG; źródło: pixabay.com Biały cukier – produkt o wysokim poziomie IG; źródło: pixabay.com

Indeks glikemiczny to pojęcie, o którym jest w medycynie bardzo głośno, choć nie ma ono jeszcze nawet 50 lat! Przez większą część ubiegłego stulecia zmorą i starszakiem dietetyków na całym świece były bowiem przede wszystkim tłuszcze. Zdefiniowanie i opisanie idei indeksu glikemicznego w 1981 r. zrewolucjonizowało jednak podejście do odżywiania, kierując lwią część winy za otyłość w stronę cukrów.


Autorem pierwszej naukowej publikacji o obciążeniu glikemicznym jest David J. Jenkins, profesor Nauk o Odżywianiu na Uniwersytecie w Toronto. Jego przełomowa praca miała na celu wyjaśnienie, w jaki sposób konsumowane węglowodany przekładają się na poziom glukozy we krwi. Jenkins skupił się na fakcie, że wraz z rozwojem dobrobytu społeczeństw dieta przekształciła się z modelu zdominowanego przez rośliny, skrobię i błonnik w jadłospis pełen produktów pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze, sól oraz cukier. Jednocześnie do rangi światowej epidemii urosła otyłość, a za nią cukrzyca. Według publikacji w amerykańskim „Dzienniku Endokrynologii i Metabolizmu” w Stanach Zjednoczonych w 1990 r. współczynnik otyłości wśród dorosłych dochodził w niektórych regionach do 14%, podczas gdy w 2006 r. niemal w połowie kraju przekraczał 25%!

Rozwój pojęcia indeksu glikemicznego

Jenkins wraz ze swoim współpracownikiem Thomasem Woleverem badali jak spożycie określonych pokarmów przekłada się na wzrost glukozy we krwi po 2 godzinach od posiłku. Ich publikacja w 1981 r. wywołała duże zainteresowanie w świecie medycyny i skłoniła badaczy do pogłębionych studiów. W kolejnych testach pod uwagę wzięto również przedstawicieli różnych populacji, cukrzyków oraz osoby z podwyższonym poziomem tłuszczów we krwi. W efekcie, w 1995 r. opublikowano pierwsze tablice określające obciążenie cukrowe różnych pokarmów, a w 1997 r. Wolever z Mehlingiem opublikowali rozwinięty model matematycznego mierzenia poziomu indeksu glikemicznego w pożywieniu (GI).


Model obrazujący mechanizm cukrzycy – obniżona produkcja insulin prowadzić do zwiększonego poziomu glukozy w krwi; źródło: Wikipedia / scientificanimations.com/wiki-images/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy