Infekcje intymne – objawy, leczenie i domowe sposoby na infekcje intymne

Każda kobieta minimalnie raz w życiu boryka się z infekcją intymną, która oznaczać może zapalenie dróg rodnych pochodzenia grzybicznego, bakteryjnego lub wirusowego. Różne są także przyczyny – od braku higieny po jej nadmiar; od zakażeń w drodze kontaktów seksualnych po przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Infekcje intymne są więc swego rodzaju skutkiem ubocznym kobiecości i każda z nas powinna umieć je prawidłowo rozpoznawać, a nawet leczyć!Bóle podbrzusza bywają oznaką infekcji intymnych; źródło: pixabay.comBóle podbrzusza bywają oznaką infekcji intymnych; źródło: pixabay.com

Jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, że u kobiet pojawia się wydzielina z pochwy, która może zmieniać się wraz z wiekiem, ciążą lub menopauzą, a także fazą cyklu miesiączkowego. Istnieją jednak upławy, które nie mieszczą się w fizjologicznych normach i to one najczęściej są pierwszym objawem toczącego się stanu zapalnego w drogach rodnych.

Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy

Charakter upławów pozwala dość łatwo zdiagnozować przyczynę problemu, choć zdarzają się przypadki, że tylko wymaz z pochwy pozwoli określić winnego. I tak gęsta, biała wydzielina tworząca grudki często oznacza zakażenie drożdżakami Candida albicans, które najczęściej przebiega również z silnym świądem okolic intymnych. Białe, żółte lub szare upławy z nieprzyjemnym zapachem (porównywanym do rybnego) oznaczają najczęściej bakteryjne zapalenie pochwy i również mogą łączyć się ze swędzeniem, bólem i opuchlizną narządów rodnych. Zielonawa wydzielina o przykrym odorze wskazuje na rzęstkowicę pochwy, która podobnie jak rzeżączka jest chorobą weneryczną przenoszoną drogą płciową.

Należy podkreślić, że statystycznie kobiety najczęściej borykają się jednak z infekcjami intymnymi pochodzenia drożdżakowego, które wynikać mogą z zawirowań hormonalnych, antybiotykoterapii, ciąży, korzystania z publicznych pływalni czy nawet diety obfitującej w cukier. Candida albicans to bowiem patogeny naturalnie zasiedlające środowisko pochwy i okresowo rozrastające się w niekontrolowanych sposób, co prowadzi właśnie do rozwoju drożdżycy.


Bakterie E.coli bywają odpowiedzialne za stany zapalne pochwy; źródło: pixabay.com
Ocena (4.3) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy