Inhalacja - domowy sposób na przeziębienie

pixabay.com pixabay.com

Dolegliwości towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych i alergiom, takie jak nieżyt nosa czy duszności, często uniemożliwiają zaśnięcie i mocno utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście istnieją domowe sposoby na złagodzenie, a nawet wyeliminowanie objawów przeziębienia czy astmy. Jeden z najskuteczniejszych to – inhalacja.


Inhalacja, czyli wziewanie, to zabieg polegający na wdychaniu oparów specjalnie przygotowanych mieszanek na bazie wody. Istnieje wiele rodzajów inhalacji. Każdy z nich wykonujemy w oparciu o naturalne składniki dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Żeby zabieg przyniósł zamierzony efekt, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto kilka najpopularniejszych metod inhalacji:

INHALACJA ZIOŁOWA


W celu przygotowania inhalacji na bazie ziół, należy nabyć w sklepie zielarskim rumianek albo szałwię lekarską. Surowiec leczniczy wsypujemy do sporego naczynia i zalewamy go wrzącą wodą. Kiedy już jesteśmy przygotowani do zabiegu, nachylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wydobywającą się parę wodną wdychamy nosem i wydychamy ustami. W efekcie zalegająca w drogach oddechowych wydzielina rozrzedzi się, a nam będzie się lżej oddychało.

INHALACJA OLEJKAMI ETERYCZNYMI

W zabiegach inhalacyjnych szczególnie sprawdzą się następujące olejki zapachowe:
  • tymiankowy – łagodzi katar, zapalenie gardła i problemy z zatokami. W celu wykonania zabiegu dodajemy kilka kropel olejku do misy z gorącą wodą i nachylamy się nad naczyniem. Z dobroczynnych właściwości tymianku nie mogą jednak korzystać osoby z nadciśnieniem i kobiety w ciąży.
  • eukaliptusowy – zmniejsza kaszel i łagodzi nieżyt nosa. Dzięki właściwościom odkażającym, bakteriobójczym i antywirusowym, dodatkowo skraca czas trwania infekcji. Zabieg inhalacji z jego użyciem udrażnia kanały nosowe i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
  • sosnowy – ma silne działanie wykrztuśne, a także doskonale odkaża oraz udrażnia górne drogi oddechowe.


pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy