Jałowiec przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie jałowca

Jałowiec, fot. pixabay.com Jałowiec, fot. pixabay.com

Przed ponad pięciuset laty Holendrzy zaczęli wyrabiać silną 50%-ową nalewkę z wina jęczmiennego, która, niestety, nie była przesadnie smaczna. Aby uatrakcyjnić jej smak i wzbogacić ją o odciążające sumienie właściwości zdrowotne zaczęto dodawać do niej jałowiec. Tak powstał likier jenever, czyli bezpośredni przodek dżinu.


Owoce jałowca używane były już w starożytnym Egipcie, jako środek zwalczający tasiemca. Grecy z kolei podawali je swoim olimpijczykom, aby wzmóc ich formę i wytrzymałość fizyczną. Z kolejnymi stuleciami wiara w niezwykłe właściwości jałowca rosła – w średniowiecznej Europie polecano go jako lek na tyfus, dezynterię i cholerę, a w Północnej Ameryce jako środek przeciwreumatyczny i dezynfekcję na rany. Wśród Indian popularna była również tradycja wyrabiania ochronnej biżuterii i dekoracji z wysuszonych owoców Jupenirus Communis, zaś w europejskim folklorze egzystowało wierzenie, że jałowiec posadzony przed domem broni przez złymi mocami.

Ziarenka czy owoce?

Wielu ludzi mylnie nazywa ziele jałowca ziarnami. W rzeczywistości są to bowiem owoce (a dokładnie szyszkojagody) pochodzące z wiecznie zielonego krzewu, należącego do rodziny cyprysowatych. Jałowiec jest w Polsce dość powszechny, ale spotkać go można w wielu innych strefach klimatycznych - od Bałkanów po koło podbiegunowe. W zależności od warunków naturalnych roślina może mieć charakter gałęzi płożących się po ziemi lub wzrastać na wysokość nawet kilkunastu metrów. W ogrodach najczęściej hoduje się ją w celach czysto ozdobnych, ale szkoda jest nie wykorzystywać również cennych owoców, które powstają z zapylonych kwiatów żeńskich. Zwane przez botaników szyszkojagodami, te małe kulki dojrzewają jesienią drugiego lub trzeciego roku, nabierając czarno-brunatnej barwy. Wtedy też są gotowe do zbioru.

Owoce jałowca bogate są w witaminę C, miedź, chrom, wapń oraz żelazo. Jednak nikt nie spożywa dawek tak dużych, aby skorzystać z dobroczynności tego kompleksu witaminowo-mineralnego. Walory zdrowotne iglastej rośliny wynikają natomiast głównie z zawartych w niej olejków eterycznych oraz antyoksydantów.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy