Jedno jajko dziennie może uratować życie

pixabay.com pixabay.com

Przez dekady specjaliści ostrzegali, że spożywanie jajek podnosi poziom cholesterolu we krwi, co może prowadzić do zawału serca, miażdżycy czy udaru mózgu. Okazuje się, że nie takie jajo straszne, jak je dawniej malowano. Wręcz przeciwnie… Jedno jajko dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu ‒ wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „Heart”.


Naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Health Science Center obserwując pół miliona zdrowych dorosłych w wieku 30-79 lat przez prawie dziewięć lat, doszli do wniosku, że „w porównaniu z nie-konsumentami jaj, osoby które spożywały jedno jajko dziennie  miały mniejsze ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych (CVD, cardio-vascular disease)". Spożywanie jaj wiązało się głównie z mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru krwotocznego (o 26%) i mniejszym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia (o 18%). O 12% spadało także prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i choroby wieńcowej.

„W niniejszym badaniu stwierdzono, że istnieje związek między umiarkowanym poziomem konsumpcji jaj (do jednego jajka dziennie) a niższą częstością występowania zdarzeń sercowych. Nasze odkrycia dostarczają dowodów naukowych na dietetyczne wytyczne dotyczące konsumpcji jajek dla zdrowego chińskiego dorosłego” ‒ podsumowują autorzy.

Obecnie większość lekarzy zachęca do jedzenia jajek jako elementu zdrowej diety, ponieważ są one jednym z najbardziej odżywczych pokarmów w przyrodzie - zawierających wysoki poziom białka, witamin A, D, witamin z grupy B, a także luteiny i zeaksantyny, które mogą zapobiegać uszkodzeniom oczu w starszym wieku.

Według specjalisty od kardiologii, Gavina Sandercocka z Uniwersytetu w Essex, „powiedzenie, że jedzenie jajek jest dobre (lub złe) dla zdrowia na podstawie jednego badania byłoby głupie, ponieważ dieta jest o wiele bardziej skomplikowana i nie powinna koncentrować się na jednym produkcie spożywczym”.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy