Jedz warzywa w ciąży

US GOV
Ciężarne, które jedzą siedem i więcej porcji owoców oraz warzyw dziennie są mniej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych, jak zwykłe przeziębienie czy zapalenie zatok - informuje pismo "Public Health Nutrition".

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Bostońskiego doszli do takich wniosków po przebadaniu ponad 1 tys. kobiet w ciąży. Jak wyliczyli, te które spożywały najwięcej owoców i warzyw dziennie (ponad 8 porcji) były o jedną trzecią mniej narażone na zakażenie górnych dróg oddechowych, w porównaniu z kobietami jedzącymi najmniejsze ilości tych produktów (niecałe 2 porcje).


Owoce i warzywa zawierają wiele witamin i innych składników odżywczych, które korzystnie wpływają m.in. na odporność. Ciężarnym zaleca się, by zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, spożywały przynajmniej 5 porcji tych produktów dziennie. Najnowsze badania sugerują jednak, że kobiety w ciąży mogą potrzebować więcej owoców i warzyw niż zwykle, ze względu na dodatkowe potrzeby organizmu w tym okresie, podsumowuje jedna z autorek badań,
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

US GOV
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy