Jemy za dużo nasyconych kwasów tłuszczowych

Fot. sxc.huFot. sxc.hu
Większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, co prowadzi m.in. do chorób układu krążenia i zwiększonego ryzyka zawału serca.
By to zmienić potrzebna jest długoletnia akcja edukacyjną - to wnioski przedstawione przez ekspertów na konferencji prasowej, która odbyła się 18 marca w Warszawie. Podczas konferencji przedstawiono także wyniki międzynarodowego spotkania ekspertów na temat znaczenia jakości tłuszczów w diecie.


Ustalenia poczynione na początku lutego w Barcelonie są zgodne z opracowanym już w 1999 roku "Polskim Consensusem Tłuszczowym" czyli oficjalnym stanowiskiem polskich lekarzy, w sprawie zawartości tłuszczu w diecie.

Jak wyjaśniała dr Kozłowska-Wojciechowska z Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka, tłuszcze muszą dostarczać człowiekowi od 30 do 35 proc. dziennej energii. Jedynie 10 proc. z nich powinny stanowić nasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka są kwasy tłuszczowe, które można znaleźć w olejach roślinnych i produktach, które z nich otrzymujemy - np. w margarynach.

Tymczasem większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, które są zawarte w maśle, tłustym mleku, tłustych serach. Efektem tego są choroby układu krążenia, zwiększony poziom cholesterolu we krwi, zwiększone ryzyko zawału serca.

Zdaniem ekspertów, by poprawić ten stan rzeczy trzeba w Polsce przeprowadzić długoletnią akcję edukacyjną. Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie do szkół przedmiotu "Zdrowie człowieka" i uregulowanie kwestii sprzedaży słodyczy i dań typu fast food w szkolnych sklepikach.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy