Kminek przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie kminku

pixabay.com pixabay.com

Kminek to niepozorne brązowe nasionka, które kryją w sobie potężny ładunek smaku i aromatu. Lekko piekące i korzenne rozłupki stanowią jedną z najpopularniejszych przypraw na ziemi. Ze względu na liczne właściwości prozdrowotne kminek jest też zalecanym przez naturoterapeutów środkiem m.in. na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspierają również diety redukcyjne. Mimo że kminek uprawia się w wielu krajach, to właśnie Polska jest jego najważniejszym eksporterem. Jakie tajemnice kryje w sobie Carum carvi?


Kminek zwyczajny (Carum carvi), zwany karolkiem, karbą lub hanyżem polnym, to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny selerowatych. W pierwszym roku swojego wzrostu wytwarza rozetę z liści, zaś w drugim pędy kwiatowe, które zwykle osiągają ok. 1 m wysokości. Każdy z pędów ma na swoim końcu baldach, w którym rozwijają się kwiaty barwy białej lub różowej. Okres owocowania tego zioła przypada na lipiec. Wówczas wytwarza ono niewielkie, wygięte łukowato rozłupki koloru brązowego. Stanowią one nie tylko znaną przyprawę, lecz także cenny surowiec leczniczy.

Zdrowie to nie tyko nasiona, lecz także korzeń i liście

Nasiona tej rośliny słyną z silnych właściwości aromatycznych i prozdrowotnych. W naturoterapii zastosowanie znajdują także korzenie i liście kminku. W młodym korzeniu znajdziemy mnóstwo witaminy C oraz kwasy fenolowe, olejki eteryczne, kumaryny i żywicę. Można go spożywać po ugotowaniu, dodając go do potraw, podobnie jak marchewkę. Z kolei liście kminku obfitują we flawonoidy i wielocukry, które wpływają na uelastycznienie skóry, a także w olejki eteryczne, takie jak kariofilen i kadinen. Świeże listki tej rośliny można przyrządzać w taki sam sposób, jak szpinak.


pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy