Koci pazur zioło - właściwości, działanie i zastosowanie koci pazur

Koci pazur – nazwa, która przywodzi na myśl magiczne obrzędy czarownic albo tajemniczy amulet - jest w rzeczywistości polskim określeniem egzotycznej rośliny Uncaria tomentosa. Z jej leczniczego potencjału korzystano już w starożytności. Obecnie to peruwiańskie ziele stanowi popularny suplement diety, któremu niektórzy przypisują wyjątkowe działanie – koci pazur rzekomo ma leczyć raka, cukrzycę, a nawet HIV. Co tak naprawdę kryje w sobie koci pazur?


Czepota puszysta (Uncaria tomentosa), zwana kocim pazurem, vilcacorą lub wilczą korą jest zdrewniałym pnączem należącym do rodziny marzanowatych. Zioło to z wyglądu przypomina ogromny krzew – może osiągać wysokość nawet 20 metrów. Jego niewielkie kwiaty mają barwę pomarańczową, zaś owoc o kształcie torebki zawiera 3 milimetrowe nasiona. Swoją nazwę koci pazur zawdzięcza charakterystycznym haczykowatym kolcom, które znajdują się na spodzie jego liści. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od października do listopada, zaś owoce pojawiają się w grudniu. Rośnie ona dziko w dorzeczu Amazonki, lasach Azji i w dżunglach afrykańskich. Ze względu na to, że rozwijająca się poza obszarami amazońskimi czepota puszysta nie ma aż tak bogatych właściwości prozdrowotnych, jej uprawę podejmuje się jedynie w dorzeczu Amazonki. Jako suplement diety jest jednak rozpowszechniona na całym świecie.

Najzdrowsza vilcacora


Mimo że liana ta występuje w kilkudziesięciu odmianach, jedynie rosnące w Peru i Brazylii U. tomentosa i U. guianensis mają lecznicze właściwości. Peruwiańscy Indianie na podstawie ubarwienia naciętej kory kociego pazura rozróżniają trzy jego rodzaje: biały, ciemnożółty i ciemnoczerwony. Różnią się one między sobą zawartością substancji bioaktywnych, przy czym za najcenniejsze pod względem właściwości odżywczych uznaje się okazy o korze żółtej. Wyciąg z kory i korzeni kociego pazura jest stosowany przez Indian Ashaninka z Peru w leczeniu astmy, zapalenia dróg moczowych, reumatyzmu, przy gojeniu głębokich ran, wrzodach żołądka, w różnych infekcjach i stanach zapalnych oraz wspomagająco - przy leczeniu raka.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy