Kofeina na słońce

Fot.: Mała czarna chroni przed nowotworami skóry? (US GOV)Fot.: Mała czarna chroni przed nowotworami skóry? (US GOV)
Kofeina powoduje, że komórki ludzkiej skóry uszkodzone przez działanie UV przestają się dzielić i ulegają samozniszczeniu; dzięki temu może nas chronić przed rozwojem raka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Investigative Dermatology".

We wcześniejszych badaniach wykazano, że kofeina skłania do "samobójstwa" (apoptozy) zniszczone przez szkodliwe działanie UV komórki myszy. Teraz naukowcy po raz pierwszy potwierdzili ten mechanizm na podstawie badań hodowli ludzkich komórek skóry.


Nowotwory skóry są jednymi z najczęstszych postaci raka u ludzi, a ich główną przyczyną jest nadmierne przebywanie na słońcu. Już w kilku pracach amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że picie herbaty lub kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory skóry (poza czerniakiem).

Jeżeli dalsze badania potwierdzą ochronne działanie kofeiny a także bezpieczeństwo jej stosowania, możliwe że już niedługo będziemy smarować skórę zawierającymi ją preparatami i chronić się w ten sposób przed szkodliwym działaniem słońca.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy