Konwalia majowa - opis, właściwości i zastosowanie konwalii majowej

Młoda konwalia majowa. Fot. pixabay.com Młoda konwalia majowa. Fot. pixabay.com

Konwalia majowa uwodzi pięknym zapachem i przyciąga wzrok śnieżnobiałymi kwiatkami. Roślina ta to jeden z najwspanialszych skarbów wiosny, który powszechnie pełni funkcje dekoracyjne. Konwalia majowa znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie. Mimo że zawarte w niej substancje są trujące, roślina ta sprawdza się w leczeniu chorób krążenia. Z kolei zawarty w konwalii majowej olejek eteryczny to niezwykle pożądany składnik perfum. Jakie jeszcze sekrety kryje w sobie ta majowa ozdoba ogrodu?


Konwalia majowa (Convallaria majalis), zwana leśną, majówką, lanuszką lub kokoryczką, stanowi gatunek byliny kłączowej należącej do rodzaju konwalia (Convallaria). Roślina ta wyróżnia się drobnymi, białymi kwiatostanami o urzekającym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Okres ich kwitnienia przypada na  maj i czerwiec. W Polsce konwalia rośnie dziko w lasach, a także jest powszechnie uprawiana w przydomowych ogródkach. Zgodnie z przesłaniem ludowym, charakterystyczne kwiatki tej rośliny powstały z łez Matki Boskiej. Z kolei według innej legendy są one łzami Ewy, pierwszej kobiety wygnanej z Raju wraz z Adamem. Konwalię majową można spotkać również w pozostałej części Europy, a także w Azji Środkowej. Gatunek ten w Polsce objęto ochroną. W praktyce oznacza to, że zbiory surowca zielarskiego podlegają ograniczeniom prawnym. Wolno zrywać jedynie niewielką ilość tych dziko rosnących roślin – wyłącznie w celach leczniczych. Takim restrykcjom nie podlegają, oczywiście, konwalie majowe uprawiane w celach handlowych.

Z czego składa się konwalia?

Convallaria majalis
kryje w sobie wiele niespodzianek. Zawiera w swoim składzie wysokie stężenie glikozydów nasercowych, z czego niemal 40% stanowi konwalatoksyna. Poza tym znajdziemy w niej saponiny steroidowe (konwalamarynę i konwalarynę), flawonoidy (izoramnetynę, kwercetynę), kwasy organiczne, fenolokwasy, olejek lotny z farnezolem i liczne sole mineralne. Substancje, które znajdują się w konwalii wyróżniają się niezwykle silnym działaniem. Stosowane nieostrożnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy