Kora dębu – właściwości, działanie i zastosowanie kory dębu

Kora dębu jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych surowców zielarskich. Pozyskuje się ją z młodych dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Medycyna tradycyjna wyróżnia korę dębu spośród naturalnych leków, gdyż ma silne właściwości przeciwzapalne i ściągające. Charakterystyczne dla niej substancje aktywne biologicznie mogą chronić naszą skórę tak samo, jak chronią zdrowie drzew.Kora dębu zajmuje ważne miejsce w fitoterapii i kosmetyce. Pomaga m.in. w leczeniu stanów zapalnych skóry. By stux via Pixabay CC0.Kora dębu zajmuje ważne miejsce w fitoterapii i kosmetyce. Pomaga m.in. w leczeniu stanów zapalnych skóry. By stux via Pixabay CC0.

Dąb – okaz zdrowia

Dąb jest typowym elementem flory klimatu umiarkowanego. W Polsce stanowi najważniejsze drzewo liściaste. Rozpoznanie go w gąszczu innych drzew to pestka – każdy wie, do jakiej rośliny należą te charakterystyczne palczaste liście i brązowe żołędzie na długiej szypułce.

Dąb to poza tym drzewo okazałe, wytrzymałe, długowieczne i cenne m.in. w przemyśle meblarskim, a także w farmacji i w ziołolecznictwie, gdzie wykorzystuje się przede wszystkim korę dębu.

Kora dębu przybiera barwę od bladoszarej po ciemnobrązową. U młodych drzew jest gładka, jednak dość szybko zaczyna pokrywać się regularnymi bruzdami. Zwykle jej grubość dochodzi do kilku centymetrów, ale u długoletnich okazów może osiągnąć nawet kilkanaście. Ziołolecznictwo wykorzystuje jednak korę wczesną, z młodych pni i gałązek, której grubość nie przekracza zaledwie kilku milimetrów. Taka młoda kora dębu ma barwę od jasnobrunatnej po czerwonobrunatną, czasami na jej powierzchni obecne są srebrzyste lub zielonkawe naleciałości. Młodą korę dębu po zebraniu suszy się i rozdrabnia, a następnie dystrybuuje w postaci saszetek do zaparzania. W farmacji i kosmetyce stosowane są także wyciągi z kory dębu, które wchodzą w skład kojących żeli, szamponów do włosów, mieszanek ziołowych, naturalnych dezodorantów i maści.


Kora dębu, fot. Wikimedia.org
Ocena (4.5) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy