Krokosz barwierski – właściwości, działanie i zastosowanie krokoszu barwierskiego

Krokosz barwierski to jednoroczna roślina farbiarska, oleista i dekoracyjna. By jcesar2015 via Pixabay CC0. Krokosz barwierski to jednoroczna roślina farbiarska, oleista i dekoracyjna. By jcesar2015 via Pixabay CC0.

Poszukując tańszej alternatywy dla szafranu, z pewnością natrafimy na krokosz barwierski – roślinę wcale nie gorszą od szlachetnego krokusa, niestety mniej znaną i niedocenianą. Kwiaty krokosza barwierskiego posiadają niebywałe właściwości prozdrowotne i stymulujące, a do tego są źródłem barwników stosowanych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Mają ponadto interesujące walory ozdobne, które nadadzą naszej ogródkowej rabacie charakteru rodem z orientu, skąd zresztą pochodzą. Co warto wiedzieć o krokoszu barwierskim i produkowanym z niego oleju? Czy stosowanie krokosza barwierskiego zawsze jest bezpieczne?


Krokosz barwierski – roślina barwiąca i oleista

Carthamus tinctorius, czyli krokosz barwierski, to roślina jednoroczna należąca do astrowatych. Kartami oznacza po hebrajsku barwić, farbować, a krokosz jest jedną z najdłużej stosowanych roślin barwiących. Jego żółtopomarańczowe i pomarańczowoczerwone kwiaty posiadają barwnik zwany kartaminą lub czerwienią hiszpańską. Wykorzystywane są nie tylko w przemyśle farbiarskim – ich właściwości doceniła również medycyna alternatywna i bynajmniej nie chodzi tu o możliwość barwienia herbatek ziołowych. Prozdrowotna natura krokoszy pozwala włączyć je diety profilaktycznej, zapobiegającej rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, miażdżycy i cukrzycy. Krokosz to ponadto roślina oleista. Tłuszcz pozyskiwany z owoców krokosza nosi nazwę oleju kartamusowego, jednak najczęściej określa się go po prostu jako olej z krokosza lub olej szafranowy(!). Służy do celów spożywczych, a także do wyrobu mydeł i innych produktów kosmetycznych.

Krokosz - skąd pochodzi?

Systematyka umiejscawia krokusy i krokosze w różnych rodzinach, ponadto wizualnie te dwa kwiaty dalece się od siebie różnią. Dzieli je też miejsce pochodzenia. Ojczyzną krokusów jest Europa południowo-wschodnia, krokoszy zaś Indie i Bliski Wschód. Niemniej krokosz występuje również w Europie, a w Polsce uprawiany jest najczęściej jako roślina dekoracyjna, o ciekawym, orientalnym charakterze.Krokosz i krokus mają podobne właściwości jako surowce zielarskie. Oba działają rozluźniająco na mięśnie, pomagają poprawić nastrój czy zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych.Barwniki pozyskane z kwiatów krokosza wykorzystywane są do farbowania kosmetyków, leków i żywności. W tym ostatnim przypadku często zastępują szafran. By PublicDomainPictures via Pixabay CC0.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy