Ksylitol – właściwości, działanie i zastosowanie ksylitolu

Ksylitol, tak jak cukier to biały, krystaliczny proszek. By congerdesign via Pixabay CC0. Ksylitol, tak jak cukier to biały, krystaliczny proszek. By congerdesign via Pixabay CC0.

Obecnie ksylitol jest jednym z najpopularniejszych zamienników cukru. Z pewnością ksylitol byłby jeszcze bardziej powszechny, gdyby nie jego wysoka cena. Ta nie odstrasza jednak osób wyjątkowo dbających o zdrowie – ma on bowiem wiele właściwości prozdrowotnych i sprawdza się w diecie odchudzającej i przeciw cukrzycy. Czy tańszy ksylitol jest jednak gorszy od drogiego ksylitolu z Finlandii?


Ksylitol okiem chemika

Ksylitol (wzór chemiczny C5H12O5) należy do grupy polioli, czyli pięciowęglowych wielowodorotlenowych alkoholi cukrowych. Co się pod tym kryje? Otóż nic innego jak naturalna substancja, występująca w niewielkim stężeniu w niektórych owocach, grzybach i warzywach, a także w organizmie ludzkim (powstaje w procesie przemiany glukozy). Alkohole cukrowe, do których należą też erytrytol, sorbitol czy mannitol wszystkie charakteryzują się słodkim smakiem i stosunkowo niską kalorycznością (choć tylko erytrytol to jeszcze jeden zdrowy słodzik). Węglowodany z grupy alkoholi cukrowych nie podnoszą ponadto poziomu glukozy we krwi i są bardzo powoli wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Ksylitol jest stuprocentowo bezpiecznym produktem słodzącym, stosowanym powszechnie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też farmaceutycznym. Choć znajduje się m.in. w kukurydzy, truskawkach, śliwkach czy malinach, pozyskuje się go głównie z brzozy, stąd często ksylitol określany jest mianem cukru brzozowego.

Ksylitol słynie z tego, że jest słodki i z powodzeniem zastępuje cukier. Jednak słodki smak to nie jedyna właściwość ksylitolu ważna dla przemysłu spożywczego. Ksylitol pełni też rolę stabilizatora i zagęszczacza oraz substancji higroskopijnej. Poza tym wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjny cukier – wsypany do cukiernicy w ogóle nie wzbudza podejrzeń! W produktach sklepowych występuje np. w gumach do żucia, pastach do zębów czy w serach. Na etykiecie znajdziemy go pod symbolem E967.


Kryształki ksylitolu. By Anders Østergaard Madsen, Denmark [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy