Kuchenna apteczka pierwszej pomocy

Mało kto wie, że podstawowe i uniwersalne lekarstwa są dostępne w każdej kuchni i - do tego – kosztują grosze. Sól, pieprz i sok z cytryny to nie tylko podstawowy przyprawnik, lecz także najlepsze wyposażenie domowej apteczki!pixabay.compixabay.com

  1. SÓL
  2. PIEPRZ CZARNY
  3. SOK Z CYTRYNY

SÓL

Przed wiekami chlorek sodu był na tyle cenny, że uznawano go za środek płatniczy. Nie bez powodu - odpowiednio stosowana sól ma bowiem ogromny potencjał leczniczy. Oto najważniejsze właściwości soli z dobrego źródła (kamiennej, czystej morskiej i himalajskiej):

PIEPRZ CZARNY

Ten owoc tropikalnej rośliny pochodzącej z Indii ma postać drobnych ziarenek, które, po wysuszeniu i fermentacji, stanowią popularną przyprawę cenioną za wyrazisty, pikantny smak. Zwarty w pieprzu alkaloid piperyny odpowiada za jego ostrość, a także słynie z właściwości prozdrowotnych.
Oto wybrane zalety stosowania pieprzu w kuchni:
pixabay.com

SOK Z CYTRYNY

Cytryna to jeden z najbardziej odżywczych, a jednocześnie niskokalorycznych cytrusów. Umieszczenie jej w diecie, np. w formie soku, działa oczyszczająco, alkalizująco i wzmacniająco.
Zestaw: sól, pieprz i cytryna sprawdzi się w domowym leczeniu wielu dolegliwości.
Oto przykłady jego zastosowań:

Ból gardła
W szklance ciepłej wody mieszamy 3 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczkę soli oraz ½ łyżeczki czarnego pieprzu. Tak zrobioną miksturą płuczemy gardło kilka razy dziennie.

Migrena
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny mieszamy z 1 łyżeczką soli nieoczyszczonej, dodajemy nieco wody i wszystko od razu wypijamy. Jako że większość bólów migrenowych wynika z odwodnienia lub zaburzeń elektrolitów, dolegliwości powinny ustąpić niedługo po wypiciu mieszanki.

Zapalenie dziąseł
Jamę ustną płuczemy kilka razy dziennie (po jedzeniu) szklanką ciepłej wody z sokiem z cytryny i odrobiną soli. Po tym zabiegu przepłukujemy usta czystą wodą.

Krwotok z nosa
Bawełniany płatek kosmetyczny nasączamy sokiem z cytryny, a następnie wkładamy go do nosa i pochylamy głowę w dół, aby zapobiec dostaniu się krwi w głąb gardła. Zabieg pozwoli szybko zatamować krwotok.

Astma
Czując nadchodzący atak duszności, umieszczamy na języku szczyptę soli nieoczyszczonej, a następnie, po ok. 3 minutach, wypijamy szklankę wody z cytryną. Tego rodzaju mikstura ogranicza wydzielanie śluzu i pomaga uspokoić oddech.

Miksturami na bazie soli, pieprzu i soku z cytryny można wyleczyć jeszcze wiele innych dolegliwości!
Alicja Chrząszcz


Moim zdaniem
Uważasz, że przyprawy mają właściwości lecznicze?
Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy