Kwas acetylosalicylowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasu acetylosalicylowego

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Każdy z nas ma go w swojej apteczce. Znajduje się w składzie wielu popularnych lekarstw, jak aspiryna czy polopiryna. Kwas acetylosalicylowy stosowany jest przede wszystkim, gdy dopada nas przeziębienie. Jak się okazuje, kwas acetylosalicylowy ta działa nie tylko przeciwzapalne. Czasami może nam wręcz uratować życie.


Krótka historia kwasu acetylosalicylowego

Historia
Hipokrates zauważył, że kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Znacznie później udowodniono, że działa on także przeciwgorączkowo i przeciwagregacyjnie. W związku z tym, że zmniejsza zlepianie się płytek krwi, wywiera bardzo dobry wpływ na nasz układ krwionośny.
Kwas acetylosalicylowy (ASA) – jest pochodną kwasu salicylowego. Jego pozytywnie wpływające na zdrowie właściwości zostały zauważone już kilka tysięcy lat temu - przez samego Hipokratesa. Grecki ojciec medycyny zauważył, że kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Znacznie później udowodniono, że działa on także przeciwgorączkowo i przeciwagregacyjnie. W związku z tym, że zmniejsza zlepianie się płytek krwi, wywiera bardzo dobry wpływ na nasz układ krwionośny.

Przeciwzakrzepowe właściwości kwasu acetylosalicylowego zostały odkryte dopiero w ostatnich dwudziestu latach. Taki stan rzeczy jest wynikiem zdolności kwasu acetylosalicylowego do hamowania aktywności enzymu o nazwie cyklooksygenaza, dzięki której wytwarzany jest tromboksan, który odpowiada za zlepianie się płytek. Inną jego pozytywną cechą jest to, że potrafi regulować intensywność wytwarzania prostacykliny – substancji przeciwstawnej tromboksanowi, czyli zapobiegającej przyklejaniu się płytek krwi do ścian naczyń. ASA ma też inną ważną cechę – działa przeciwmiażdżycowo. Zlepione ze sobą płytki utrudniają swobodny przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia wszystkich narządów wewnętrznych, a przede wszystkim serca. Regularnie przyjmując preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, proces ten znacznie wolniej przebiega. Dlatego ASA zalecany jest również w profilaktyce chorób układu krążenia.


fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy