Kwas szikimowy - właściwości, działanie i zastosowanie kwasu szikimowego

Kwas szikimowy (C7H1005) szturmem podbija świat medycyny oraz kosmetologii. Dziwna nazwa kwasu szikimowego pochodzi od japońskiego słowa „shikimi”, które oznacza anyż gwiaździsty. To bowiem właśnie z tej azjatyckiej rośliny, rodzącej aromatyczne gwiazdki utożsamiane z atmosferą świąt Bożego Narodzenia, po raz pierwszy wyizolowano kwas szikimowy.


Zaszczyt odkrycia w 1885 r. kwasu szikimowego przypadł w udziale holenderskiemu botanikowi Johannowi Frederikowi Eijkmanowi, który całe życie pracował w cieniu swojego brata, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Dokonanie Eijkmana nie zyskało mu wielkiego rozgłosu, bo potrzeba było kolejnych 50 lat, aby związek zidentyfikować pod względem budowy chemicznej i kolejnych kilku dekad, aby docenić jego wartość dla świata nauki.

Czym jest kwas szikimowy?

Kwas szikimowy pod względem chemicznym to związek organiczny należący do hydroksykwasów karboksylowych. Jest to dość rozległa gruba związków, zaliczanych zarówno do kwasów, jak i do alkoholi, z których większość występuje w produktach pochodzenia naturalnego. Cechą wspólną, widoczną na modelach budowy chemicznej, jest tzw. grupa karboksylowa zbudowana z jednego atomu węgla, jednego atomu wodoru i dwóch atomów tlenu – zapisywana jako – COOH. Można powiedzieć, że krewnym kwasu szikimowego jest więc kwas cytrynowy czy kwas jabłkowy.

Dla laika ważną informacją jest, że kwas szikimowy w organizmach roślinnych i prostych organizmach zwierzęcych wchodzi w skład ważnych reakcji pozwalających wyprodukować istotne dla metabolizmu związki – np. fenole, taniny czy aromatyczne aminokwasy, np. fenyloalaninę. Tkanki człowieka i innych ssaków nie są w stanie wykorzystywać w ten sposób kwasu szikimowego, stąd konieczność pozyskiwania z zewnątrz tryptofanu i fenyloalaniny, aminokwasów niezbędnych nam do życia. Kwas szikimowy jest ponadto bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie i ma działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii gram-pozytywnych.


Anyż gwiaździsty to naturalne źródło kwasu szikimowego; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy