Kwasek cytrynowy – właściwości, działanie i zastosowanie kwasku cytrynowego

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Kwasek cytrynowy (Acidum citricum) to bardzo popularna przyprawa. Może nie jesteśmy tego świadomi, ale kwasek cytrynowy w niewielkich ilościach występuje praktycznie wszędzie. Możemy go znaleźć również pod inną nazwą: E330. Kwas cytrynowy owiany jest wieloma mitami. Od lat wzbudza szereg wątpliwości i kontrowersji. Czy słusznie?


Krótka charakterystyka E330

Kwasek cytrynowy jest związkiem, który otrzymywany jest naturalnymi metodami. Występuje praktycznie wszędzie, nawet w
Ciekawe
Jedna łyżeczka tego produktu zastępuje 20 łyżek naturalnego soku z cytryny! Cytrusy, tuż obok czarnych porzeczek, malin, ananasów i truskawek, są najbogatszym źródłem pochodzenia kwasu cytrynowego.
organizmach żywych i pełni wiele znaczących funkcji, bierze m. in czynny udział w spalaniu węglowodanów. Kwas cytrynowy występuje również w większych ilościach w cytrynach (około 0.65% świeżego owocu). W przemyśle tę substancję pozyskuje się na drodze fermentacji cytrynowej z udziałem pożywki z oczyszczonego cukru oraz obecności kultur pleśni Aspergillus Niger, ale spotkać się można również z syntezą całkowicie syntetyczną. W 1913 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy opatentowano sposób produkcji kwasu cytrynowego metodą całkowicie syntetyczną.

Kwasek cytrynowy, po procesie produkcyjnym przyjmuje formę bezwonnej, krystalicznej substancji o wyrazistym, mocno kwaśnym smaku. Kwasek cytrynowy jest na szeroką skalę wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako przeciwutleniacz lub regulator kwasowości. W gospodarstwie domowym i produkcji farmaceutycznej występuje pod nazwą kwasek cytrynowy, który można zastosować między innymi jako środek czyszczący. Cytryniany, które są pochodnymi kwasu cytrynowego, wykorzystuje się jako leki mające pomóc we wchłanianiu niektórych minerałów.


Wzrost kryształów w nasyconym roztworze kwasu cytrynowego. By TipFox [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy