Liść oliwny – biblijne zioło o leczniczych właściwościach

O leczniczych właściwościach liścia oliwnego (Oleae Folium) wiedziano już w starożytności, a drzewo oliwne jest jedną ze słynnych roślin biblijnych. Jakie korzyści przynosi naturalna suplementacja na bazie tego surowca?pixabay.compixabay.com

Drzewo oliwne jest pierwszą rośliną, o której wspomina się w Starym Testamencie, a  w nowotestamentowym Objawieniu Św. Jana wskazuje jako środek o działaniu prozdrowotnym. Stanowi ono prawdziwy fenomen w świecie roślin – poza tym, że leczy, to jeszcze odżywia, dodaje urody i do dziś uchodzi za symbol zwycięstwa.

Pierwsze pisemne opracowanie dotyczące leczniczych właściwości liści oliwnych ukazało się w połowie XIX wieku na łamach Pharmaceutical Journal. Autor tekstu, na podstawie własnych obserwacji, przedstawił sposób leczenia gorączki i malarii za pomocą herbaty przygotowanej z liścia oliwnego. Z kolei najnowsze badania dotyczące tego surowca wykazały jego antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze działanie.

Roślina ta sprawdza się ponadto w terapii cukrzycy, chorób serca, a także schorzeń o podłożu bakteryjnym czy pasożytniczym. Jest również skuteczna w leczeniu zaburzeń pracy tarczycy. Zaleca się ją także osobom o obniżonej odporności albo po przebytej ciężkiej chorobie czy chemioterapii. Co więcej, z pomocą liścia oliwnego można leczyć także choroby skóry, takie jak opryszczka czy grzybica.

Poza działaniem leczniczym, picie herbaty z liścia oliwnego poprawia wygląd. Przy regularnym spożywaniu naparu z tego surowca można liczyć na poprawę stanu cery i spłycenie zmarszczek. Co ciekawe, taka kuracja powoduje również zanik callulitu.

Liście oliwne można zbierać samodzielnie w gaju oliwnym albo nabyć w sklepach zielarskich. Na rynku są dostępne zarówno w formie suszonej, jak i w kapsułkach jako ekstrakt.

Oto propozycja przygotowania herbatki z suszonych liści oliwnych:

20 liści zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez 3 minuty. Następnie odstawiamy wszystko na 10 minut, po czym przecedzamy. Herbatkę można wzbogacić miodem lub cytryną. Na zdrowie!
Alicja Chrząszcz


Bibliografia

  1. “http://www.sekrety-zdrowia.org”; data dostępu: 2017-12-22
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy