Liszaj – przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak się pozbyć liszaja?

Choroba ta atakuje skórę, błony śluzowe, owłosioną skórę głowy i płytki paznokciowe. Fot. pixabay.com Choroba ta atakuje skórę, błony śluzowe, owłosioną skórę głowy i płytki paznokciowe. Fot. pixabay.com

Liszaj jest schorzeniem skórnym, które może każdego dotknąć. Choroba ta atakuje również błony śluzowe, owłosioną skórę głowy i płytki paznokciowe. Liszaj charakteryzuje się nieestetycznymi zmianami na skórze i uporczywym świądem. Najczęściej pojawia się u osób w pomiędzy 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet. Czym jest i jak walczyć z liszajem?


Liszaj – dlaczego powstaje?

Liszaj nie jest chorobą zakaźną, ale przyczyny powstawania tego schorzenia nie są do końca znane. Zazwyczaj zmagają się z nim osoby w średnim wieku, po przekroczeniu 30. roku życia. Problem ten częściej dotyka kobiet. Istnieją przypuszczenia, że na rozwój liszaja mają choroby autoimmulogiczne - zazwyczaj wtedy, gdy komórki układu odpornościowego wytwarzają przeciwciała, a tym samym atakują same siebie.

Bardzo często występuje u osób, które mają zdiagnozowana marskość wątroby, cukrzycę czy zapalenie wątroby. Wiąże się to z infekcją wirusem zapalenia wątroby typu C.

Przyczyna występowania liszaja może być także przyjmowanie niektórych leków, np. penicylaminy, soli złota, arsenu, metylodopyny oraz kwasu paraaminosalicylowy, które wywołują wysypkę. Innymi lekami, które mogą mieć znaczny wpływ na pojawianie się liszaja to także diuretyki stosowane podczas leczenia wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.

Co ciekawe, pojawienie się liszaja może mieć również podłoże psychogenne. Występowanie lub nasilenie zmian chorobowych zauważa się u osób poddanych silnemu stresowi. Wykazano, że schorzenie to związane jest z pewnymi cechami osobowości, między innymi ze zwiększoną podejrzliwością, nieufnością, skłonnością do obwiniania się, zwiększonym poczuciem lęku oraz obniżonym nastrojem. U osób, które maja skłonności do tego typu zachowań, liszaj występuje znacznie częściej. Liszaj może być również schorzeniem dziedzicznym. Liszaj, jako jednostka chorobowa, po raz  pierwszy został opisany przez Erazma Wilsona w 1869 roku.


Problem ten częściej dotyka kobiet. fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy